V novembri sa tradične koná festival dokumentárnych filmov Jeden Svet, ktorý sa venuje témam ľudských práv. Využili sme príležitosť zapojiť sa cez projekcie filmov priamo na škole.

Naši druháci si pozreli dokument Život v Kábule:

“Osud dvoch mladých žien Rahy a Marwy sa úplne zmení, keď v lete 2021 Taliban opäť získa moc v Afganistane. Film Život v Kábule je postavený na stovkách hlasových záznamov, ktoré si Raha a Marwa vymenili s novinárkou Caroline Gillet počas niekoľkých mesiacov po tejto udalosti. Raha sa rozhodla zostať v Kábule. Čelí tam násilnému režimu a kríze, do ktorej krajina postupne upadá. Marwa odišla. Uviazla v utečeneckom tábore v Abú Zabí a čaká, kým ju prijmú v niektorom európskom štáte alebo v Spojených štátoch. Otázky, ktoré si kladú mladé ženy naprieč svetom, sú pre Marwu a Rahu obzvlášť naliehavé. Ako dospieť? A vôbec, ako premýšľať o budúcnosti, keď máte dvadsať rokov a rúca sa vám svet?” 

Aj cez takéto metódy sa so žiakmi ponárame do tém, ktoré hýbu svetom a spoznávame ich cez osobné príbehy ľudí, ktorých priamo ovplyvňujú. Po filme samozrejme nechýbala reflexia toho, čo mali žiaci možnosť vidieť.

Text: Mária Potomová, Monika Lezová
Foto: Mária Potomová