Ponuka krúžkov na rok 2021/22:

Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu – skrátene DofE (Z. Dugovičová)

Kedy a kde: štvrtok 15:30 v miestnosti 124
DofE je komplexný rozvojový program, na našej škole určený pre žiačky a žiakov 2. – 5.ročníka. V programe DofE si mladí ľudia stanovujú individuálne ciele a výzvy v niekoľkých aktivitách a na ceste k ich splneniu posilňujú svoju zodpovednosť a vytrvalosť, poznávajú a prekonávajú sami seba a získavajú nové zručnosti, užitočné pre ďalší akademický aj pracovný život.

Vodácky krúžok (P. Horváth)

Kedy a kde: Krúžok bude prebiehať pravidelne raz za 1-2 týždne v nepravidelných vopred neurčených časoch, aj cez víkend v Karloveskej zátoke.
Člnkovanie, vodácky výcvik v kanojkách.

Bilgym kvíz (I. Hučková)

Kedy a kde: každý posledný piatok mesiaca o 15:30 na galérii
Vedomostno-zábavné podujatie. Ide nám hlavne o to, aby sme sa zabavili, ale ak sa popri tom niečo naučíme, tak sa nebudeme brániť. Zapojiť sa môžu tímy aj jednotlivci.

Akadémia veľkých diel (Z. Kotvanová, D. Jurčo)

Kedy a kde: to be decided
Vstúp do diskusie s autormi, ktorí formovali našu civilizáciu. Vďaka veľkým dielam (výtvarným, literárnym, hudobným, filmovým) sa naučíš spoznávať seba a svet úplne novým spôsobom. Nechaj sa uniesť príbehom a buduj si kritické myslenie, sústredenosť a schopnosť rozumne diskutovať.

Bilgymácka podporná skupina (H. Šándorová) – TENTO POLROK SA NEOTVÁRA

Kedy a kde: utorok o 14:00 v NaE miestnosti
Cieľom podpornej skupiny je naučiť sa zručnosti, ktoré nám pomáhajú lepšie zvládnuť stres, trochu sa spoznať a posilniť návyky, ktoré nám pomáhajú žiť spokojnejší život. Skupina NIE JE terapeutická, nie je podmienkou „mať nejaký problém“ ani nebudeme riešiť obsahy z minulosti alebo osobné témy. Skupina bude uzavretá, t.j. keď sa zapíšete,
budeme očakávať, že budete chodiť a členovia sa nebudú meniť.

Hiking Club (S. Markowitz)

Kedy a kde: víkendy mimo Bilgymu
The CS Lewis Hiking Club is open to all students and staff who are interested in exploring and appreciating the great outdoors of Slovakia.

EkoKlub (M. Batíková)

Kedy a kde: utorok po 7.hodine (plus doplnkové aktivity) v niektorej z väčších miestností
Hlavným cieľom EkoKlubu je priniesť tému udržateľnosti a ekológie medzi študentov Bilgymu nie len v teoretickej rovine, ale aj v podobe praktických aktivít a zmien. Radi by sme sa v tomto roku predovšetkým zaoberali témou tvorenia / nevytvárania odpadu, jeho separácie, narábaním s elektoro a textilným odpadom. Súčasťou toho je aj zavádzanie zmien na Bilgyme týkajúcich sa správnej separácie. Vyvrcholením tohtoročných snáh je vytvorenie špeciálneho eventu na deň Zeme (22.4. 2022). Sprievodnými aktivitami budú aj workshopy, zapájanie sa do vyhlásených projektov a súťaží a exkurzie (podľa možností Covid opatrení).

MSH – Moderné spoločenské hry (M. Gába)

Kedy a kde: piatok 15:00 do cca 19:30 v miestnosti 204
Hranie kvalitných spoločenských hier, teambuilding, rozšírenie si obzorov, čo všetko sa dá v spoločenských hrách.

Filmový klub (J. Blaho)

Kedy a kde: pondelok 15.00-18.00 (záver je orientačný) v miestnosti 107
Vo Filmovom klube sa každý týždeň premieta jeden vybraný film a následne sa o ňom vedie voľná diskusia. Pozeranie filmov a diskusia majú za cieľ prehĺbiť porozumenie významu a myšlienky preberaných filmov, tréning argumentačných zručností, kritického myslenia, formovania a komunikovania vlastného názoru, ako aj schopnosti vypočuť si názory druhých.

Bilgym otužovací krúžok (M. Vacula, L. Reová)

Kedy a kde:
Ahojte, pozyvame Vas na otuzovaci kruzok, ktorý sa bude konat predbezne v pondelky po 8. hodine ale casto aj operativne, ako budete moct, na Drazdiaku (15min od skoly autobusom). Vítaní sú všetci, aj ľudia, ktorí sa ešte nikdy neotužovali ale chcú sa takýmto spôsobom prekonať. Po otužovaní sa spoločne zahrejeme pri šálke čaju.

Better than before (L. Kolesárová)

Kedy a kde: každý druhý týždeň o 15:00 v NAE 107

Cieľom tohto krúžku je motivovať študentov na sebe pracovať a vytvoriť komunitu ľudí, ktorý si navzájom pomáhajú a podporujú sa dosahovať svoje predsavzatia. Krúžok je zameraný pre tých, ktorý si chcú vybudovať dobré zvyky vďaka ktorým by mohli zmeniť veci vo svojom živote k lepšiemu, či už sa to týka známok alebo lepšieho stravovania.
Počas stretnutia, ktoré by sa konalo každý druhý týždeň, by som sprostredkovala poznatky z kníh, ktoré som si prečítala, formou prezentácie. O týchto témach by sme potom aj podľa záujmu ďalej diskutovali a študenti by si sami mohli vybrať, ktoré zvyky ich oslovili a ktoré by si chceli osvojiť. Taktiež sa budú môcť podeliť so svojimi skúsenosťami, ako sa im počas týždňa darilo a aké boli prekážky, ktoré im v ich snahe bránili. Budeme sa navzájom motivovať a keďže je stretávanie pravidelné, je to určitá forma externej zodpovednosti a dohľadu čo si myslím že by veľa žiakov ocenilo, keďže aj napriek tomu že by často chceli, nevedia sa do toho donútiť.

Volejbal (B. Dziaková)

Kedy a kde: streda 15:35-17:00 vo veľkej telocvični
Rozvoj komunitných vzťahov pri športe.

Artclub (E. Hajzoková, N. Studená, K. Gertli, A. Hujdičová)

Kedy a kde: stredy po 8. hodine v Ateliéri
V rámci art clubu sa chcú stretávať študenti so záujmom o umenie. Budú sa spolu pripravovať na prímacie skúšky na umelecké školy, tvoriť alebo pozerať filmy.

Entertainment club (B. Valent)

Kedy a kde: utorok po 8. hodine, miestnost 303
Rozvíjať sa čo sa týka entertainmentu, písanie a hranie scénok/etúd, natáčanie videí, pozeranie filmov a rozprávať sa o nich, fotenie, strihanie videí, atď. Má to byť študentský krúžok kde sa študenti spolu rozhodnú čo bude robiť. Krúžok pre cc. do 10 ľudí.

Debate Club (P. Miklová)

Kedy a kde: streda 15-17:00 v miestnosti 122 (asi)
Viesť študentov a študentky ku kritickému mysleniu, otvorenosti, empatii a občianstvu zábavou.

Bežecký klub (E. Horváthová)

Kedy a kde: štvrtok o 15:00 vonku a o 16:00 v NAE obývačke
Raz do týždňa sa stretnúť a spoločne si zabehať po Bratislove. Po ťažkom športovom výkone nás čaká príjemný čas a čajíkom a dobrými debatami.

Študentské noviny resp. časopis (T. Grošaftová)

Kedy a kde: podľa potreby – najlepšie štvrtok o 15:00, miestnosť sa dohodne
Príprava a realizácia študentských novín zo života Bilgymu s pravidelnou periodicitou.

Kapela (O. Apalovič)

Kedy a kde: piatok 15:00 do cca 19:00 v jamming room
Študenti si môžu vrámci krúžku prísť do jamming roomu zahrať s kapelou (zatiaľ prevažne rock, metal a príbuzné žánre) a zabaviť sa tak, zrelaxovať a hudobne sa rozvíjať.

Kaviareň (A. Pavlovičová)

Kedy a kde: v kaviarni
Cieľom je vytvoriť príjemný priestor na trávenie voľného času v škole a zároveň prepájať rôzne druhy akcií či aj aktivít na škole, ktoré spájajú študentov a študentky z rôznych ročníkov.

Pub games (T. Chromčáková, J. Gálik)

Kedy a kde: pondelok 15:00-17:00 v 006?
Oddychová stretávka ludí po škole, ktorí si chcú zahrať takzvané „pub games“ (t. j. billiard, šípky a podobne). Zjednotenie komunity (posilňovanie (medziročníkových) vzťahov) vďaka pohodovým hrám a poukázanie na fakt, že v podnikoch sa dá zabaviť aj bez alkoholu.

Čajový krúžok (J. Hubíková)

Kedy a kde: streda 15:00 – 17:00 v priestoroch pri školskej kaviarni

Dozvedieť sa viac o procese prípravy / výroby / kultúry čaju a zbližovanie vzťahov medzi ročníkmi.

Futbal (M. Beláček)

Kedy a kde: utorok 15:30 vonku za školou
Hráme futbal – študenti aj učitelia.

Edubox (K. Berecz)

Kedy a kde: v pondelok a stredu pôjdeme do Lozorna (je v poriadku vybrať iba jeden z týchto dní)

Edubox je vzdelávacie centrum v Lozorne, ktoré spája deti zo sociálne znevýhodneného prostredia so študentami z rodín na opačnom socio-ekonomického spektra. Základom našich aktivít sú doučovania detí, ale ponúkame aj voľnočasové aktivity. Napriek náročnému pandemickému obdobiu sa nám v minulom roku podarilo získať významné nominácie na ocenenia – Srdce na dlani, RomaSpirit a SozialMarie. Edubox sa stal víťazom v kategórii najlepší dobrovoľnícky projekt v Bratislavskom kraji a následne aj na celom Slovensku. Vďaka práci, ktorú spolu s doučovateľmi v Lozorne odvádzame, si nás v rámci oceňovania SozialMarie spomedzi množstva zaujímavých projektov vybrala a vzala pod patronát Adela Vinczeová. Tento rok sa nám úspešne podarilo odštartovať aj spoluprácu s Plaveckým Štvrtkom, kde sme už dvakrát boli vypomáhať na doučovaniach.
Robiť dobro je super, preto ak sa chceš pridať ku nám a podporiť nás, môžeš sa ozvať mailom priamo Kristiánovi na kristian.berecz(zavináč)bilgym.sk. Dobrá info je, že sa tento krúžok zaratáva aj do hodín dobročinnosti 🙂


Podcast výzva (T. Viglašová)

Pridaj sa k tvorbe Bilgym podcastu či už ako moderátor alebo strihač – https://open.spotify.com/show/6FCsKncAyNlvkNbICQz7hS?si=77fNQ0CfRgqBd5xuJQDONQ&dl_branch=1

Book club výzva (T. Viglašová)