Milí Bilgymáci!
Wellbeing Day opäť ožíva a tešíme sa, že spolu budeme pritom.
Ide o špeciálny deň, kedy nebude vyučovanie prebiehať formou klasického rozvrhu, ale cez spoločné aktivity a workshopy. Tento deň je pre nás príležitosťou rozvíjať sa iným spôsobom ako na vyučovaní, spoznať sa s ľuďmi z iných ročníkov a zároveň si po ukončení prvého polroku trochu vydýchnuť.
Pozor! Aj v tento deň je dochádzka povinná ako v klasický vyučovací deň a budeme zapisovať absencie.
Harmonogram dňa a "ako na to"

Kedy Wellbeing Day začína
Povinný začiatok je pre všetkých o 9:00. Ak sa však chceš zúčastniť dobrovoľných workshopov, ktoré začínajú ešte predtým, smelo do toho. Nezabudni sa však na ne prihlásiť.
Čo sa očakáva, že počas dňa absolvuješ
1. Spoločný úvod
2. Workshopy v čase min. 9:30 – 12:00
3. Spoločný záver
Na workshopy je potrebné sa vopred prihlásiť cez Edupage. Keďže workshopy prebiehajú v rôznych časoch, vieš si ich aj rôzne nakombinovať.
Možnosť 1 – budeš na jednom workshope z BLOKU 1 (9:30 – 10:30) a jednom z BLOKU 2 (11:00 – 12:00).
Možnosť 2 – zúčastníš sa jedného celodenného workshopu
Ako zistím, kam mám na program ísť
Ak sa aktivity konajú mimo školy, je o tom info priamo v prihlasovaní. O zvyšku vám pošleme informácie 30 / 31. 1., keď priradíme workshopom na základe počtu účastníkov miestnosti.
Prihlasovanie na workshopy
Na workshopy je treba sa prihlásiť 24. – 28. 1.
Po tomto termíne vyhodnotíme či sa otvoria všetky workshopy. Ak sa niektorý z tvojich workshopov neotvorí, umožníme ti dohlásenie na iný.
Prehľad workshopov aj s informáciami o ich obsahu a lektorovi, nájdeš nižšie.
Ranné dobrovoľné workshopy
O workshope:
Ak sa na naštartovanie do nového dňa potrebuješ ráno povzbudiť kávou alebo energeťákom, ukážeme ti, že sa to dá aj inak. Prídi si zacvičiť staroveké techniky Čchi-kungu a Tai-chi, ktoré prežili stovky rokov a Číňania ich praktizujú dodnes. Nahoď sa do pohodlného športového oblečenia a príď si zacvičiť cviky, o ktorých si viac povieme na workshopoch neskôr počas dňa.
O lektorovi:
Popritom organizujem vlastné semináre a workshopy a som lektorom Čchi-Kungu a Tai-Chi (www.cchi-kung.sk), ktorému sa venujem už 20 rokov.
Mojimi nosnými témami sú MYSEĽ, POZITÍVNE MYSLENIE, ZVLÁDANIE EMÓCIÍ, ENERGIA, ZDRAVIE, VZŤAHY, ROZVOJ OSOBNOSTI A POTENCIÁLU.”
O workshope:
Pozývam vás začať deň na kopci pohľadom na vychádzajúce slnko a následnou pomalou prechádzkou. Dobre sa oblečte a prípadne si pribaľte termosku s čajom. Stretneme sa 7:00 na zastávke Pod stanicou, alebo 7:15 hore na pamätníku.
O lektorke:
9:30 - 10:30 workshopy - BLOK 1
O workshope:
Počas workshopu si povieme viac o strese, emóciách, a podnetoch ktoré nás ovplyvňujú a povieme si, ako s nimi narábať, aby sme si udržiavali vnútorný pokoj a harmóniu. Vyskúšate si nenáročné cvičenia zamerané na zvýšenie energetiky, alebo podporu koncentrácie, alebo uvoľnenie stresu a navodenie harmónie. To v akom stave prežívate prítomný okamih, ovplyvňuje vaše energetické rozpoloženie a odzrkadlí sa vo vašej nálade a ovplyvňuje situácie vo vašom živote. Naučte sa to ovládnuť a buďte mstrom svojho života !
O lektorovi:
Popritom organizujem vlastné semináre a workshopy a som lektorom Čchi-Kungu a Tai-Chi (www.cchi-kung.sk), ktorému sa venujem už 20 rokov.
Mojimi nosnými témami sú MYSEĽ, POZITÍVNE MYSLENIE, ZVLÁDANIE EMÓCIÍ, ENERGIA, ZDRAVIE, VZŤAHY, ROZVOJ OSOBNOSTI A POTENCIÁLU.”
O workshope:
Vyrušuje Ťa neustále upozorňovanie dospelých na zdravé jedlo a Ty máš chuť na poriadny burger s kolou, či cheesecake a v chaose množstva dostupných informácií by sa Ti zišla vedomosť prečo nie?
Či prečo a kedy áno? Čo sa mi môže stať? Na čo si dať pozor? Čo moja genetika, pomôže mi? Alebo je to zbytočné, lebo v mojich génoch je už vopred zakódované, aké choroby ma postretnú a ako budem vyzerať? Ako dlho tu vlastne chcem byť? 80? 100? 110 rokov? Samozrejme, v plnej vitalite. Prečo sa nad tým zamýšľať už teraz?
Ako žiť naplnený život a mať priestor venovať sa tomu, čo ma napĺňa a nemusieť sa zaťažovať hasením toho, čo som zanedbal/a?
Cez spoznanie procesov a následkov nášho životného štýlu poodhalíme zákonitosti, na ktoré veda aktuálne poukazuje.
Dopraj si AHA🤔💡momenty, ktoré, ako puzzle, zapadnú do tvojej nutričnej gramotnosti.
Získaj jednoduchý návod, ako si kedykoľvek prospešne, vyvážene a bez počítania kalórií, vyskladať tanier plný živín…alebo ako si vybrať aspoň menšie zlo, ak už situácia nepustí.
Teším sa na teba – bude to výživné.👌🏻
Prevediem ťa záhadami pojmov ako horméza, sirtuíny, “inflammaging”, dlhovekosť, priepustnosť bunkovej membrány, esenciálne živiny, makro a mikroživiny, metabolický syndróm, inzulín, pomalé jedenie, črevný mikrobióm, vláknina ale aj ako vyzerá obsah toaletnej misy ako dôkaz, že sa ne/mám pod kontrolou😉.
O lektorke:
Profesia tlmočníčky v medicínskej problematike a riešenia zdravotných výziev mojich 3 detí (18,14,12) ma priviedli na cestu, ktorú, so zanietením, považujem už za svoju misiu: “Prevencia v oblasti vyváženej výživy, zdravotného štýlu a dosiahnutie dlhovekosti v plnej vitalite.”
Spolupracujem s nórskou spoločnosťou Eqology, ktorej kľúčovou filozofiou je zdravé starnutie a vývoj výživových suplementov z morského zdroja, poskytujem prednášky, konzultácie a merania zápalových hodnôt organizmu, aj v spolupráci s molekulárnou genetičkou RNDr.Zdenou Bartošovou, CSc., ktorú považujem sa svoju informačnú kotvu. Pri mojom celoživotnom vzdelávaní som aktuálne študentkou kanadského akreditovaného študijného programu Precision Nutrition L1 so záverečnou certifikáciou nutričného kouča.
V stručnosti:
Tatiana Šoltesová – matka 3 detí, tlmočníčka, Eqology konzultantka protizápalového nastavenia organizmu, študentka Precision Nutrition L1, podporovateľka zdravého životného štýlu a vitálnej dlhovekosti na základe vedeckých dôkazov.
O workshope:
Naučte sa ako sa brániť v neželaných situáciách. Sebaobrana pritom nie je iba o fyzických chmatoch, ale často je o obozretnosti a nastavovaní hraníc vo vyhrotenej situácii.
O lektorke:
O workshope:
Arteterapia – terapia výtvarným umením. Ak pociťujete napätie a stres, prídite sa odreagovať a vyjadriť svoje pocity prostredníctvom sveta farieb. Nechajte svojim emóciaám voľný priechod, zrelaxujte a uvoľnite sa.
O lektorke:
Špeciálnny pedagóg na Bilgyme a na Narnii, arteterapeut.
O workshope:
Šablóny môžu byť vyjadrením tvojho presvedčenia a emócií. Vo verejnom priestore ich často vidíme ako prejav politického názoru. V hlbokej podstate sú však kreatívnou prácou, ktorá má veľmi upokojujúci a stišujúci charakter. V rámci workshopu sa naučíme veľmi jednoduchú techniku, ktorou sa šablóny dajú vyrobiť a hotové prenesieme na textil. Doneste si preto prosím staršie tričká a chuť byť trochu zamazaní. 🙂
O lektorke:
Som učiteľka nemeckého jazyka s úchylkou na tvorbu konverzačných hier. Rada strácam pojem o čase a to sa mi darí predovšetkým pri rôznych kreatívnych technikách. Mojou vášňou je predovšetkým textil a prútie. Z oboch materiálov vyrábam rada košíky a úžitkové predmety, ktoré už zaplnili môj byt natoľko, že sa pomaly nie je kam pohnúť.
O workshope:
Príďte si oddýchnuť v rytme argentínskeho tanga. Nepotrebujete polovičky, popárikujeme sa na mieste a nebojte sa, nebude to vášnivé, skôr pohodová chôdza a trochu tanečnej techniky.
O lektorovi:
Mareka môžete poznať z komunity Bilgymu napríklad ako učiteľa ekonomiky a občianskej náuky.
O workshope:
Základné informácie o rozvojovej a humanitárnej pomoci v SR a vo svete – „čo to vlastne je HP a RP“, ako sú financované, kto a ako ich poskytuje, ich národný a globálny význam. Krátky kvíz pre študentov, čo vedia o RP a HP, aký majú názor na poskytovanie RP a HP. Prezentácia o RP a HP doplnená s množstvom fotografií. Krátky film o pomoci v Južnom Sudáne a Keni. Konkrétne príklady z konkrétneho projektu v Keni, diskusia – “osobná účasť a skúsenosť VP na projektoch v tretích krajinách”
O lektorke:
Viera Palovičová, PaedDr. Ing. – ekonóm, pedagóg Ukončené vysokoškolské štúdium v odbore Ekonomika a manažment medzinárodného podnikania a štúdium pedagogiky v odbore cudzie jazyky. Podniká v oblasti cestovného ruchu a ekonomického poradenstva a externe učí ekonomiku. Ako logista sa niekoľkokrát zúčastnila na sociálno-vzdelávacom projekte v Keni. Je lektorkou rozvojového vzdelávania a zastupuje VŠ v Platforme neziskových organizácií. Je presvedčená, že pre rozvojové krajiny je vzdelanie kľúč k lepšej budúcnosti.
O workshope:
Láska je jediná škola, v ktorej môže byť mladý človek zasvätený do múdrosti a naučiť sa čo to znamená byť ozajstným človekom. Súhlasíš, nesúhlasíš? Príď premýšľať spolu s Palom Jurčom a Danielom Patirčákom o láske, ktorá má nárok mať na začiatku veľké L. Prvý blok bude viac zážitkom interakcie, druhý zážitkom kontemplácie a osobného stíšenia. Bloky sú od seba nezávislé.
O lektorke:
Daniel Pastirčák je básnik, prozaik, výtvarník a kazateľ. Pôdobí ako kazateľ v zbore CB Kaplnka. Pavol Jurčo je náš bývalý učiteľ a barakáč. Momentálne tiež pôsobí v zbore CB Kaplnka. Spolu na škole vedú krúžok Labyrintom Biblie.
S Danielom sme robili pred pár rokmi rozhovor. Môžete si ho prečítať tu – https://bilgym.sk/rozhovor/
O workshope:
Hovorí sa, že si treba vybalansovať povinnosti v škole a oddych. A ešte by sa mal človek aj hýbať. Ale kde na to zobrať čas? Obyčajná 30-minútová prechádzka môže byť spôsobom ako nielen pohnúť kostrou, ale aj “prežuť” nejakú tú emóciu, či nájsť riešenie problému, na ktorom ste sa zasekli. Pôjdeme spolu do lesa a nebudeme pri tom rozprávať.
O lektorke:
Alicu môžete poznať z komunity Bilgymu ako učiteľku angličtiny.
O workshope:
Na našom spoločnom workshope si v skratke predstavíme, aké poruchy príjmu potravy existujú, ako ich rozpoznať či ako reagovať na to, ak máme podozrenie, že naša blízka osoba môže trpieť a vykazuje príznaky jednej z nich. Zároveň si ale aj povieme o tom, ako nás a vnímanie nášho tela a sebahodnoty môžu ovplyvňovať sociálne siete, ako na nás vplýva diétna kultúra a čo to vlastne je, ale aj to, ako sa takýmto nástrahám vyvarovať a starať sa o svoje duševné zdravie.
Na záver si dáme kolečko otázok a odpovedí, ktoré Vás možno zaujimaju alebo trápia.
O lektorke:
Volám sa Zuzka, mám 20 rokov a pracujem ako peer konzultantka v Chuť žiť. Peer konzultant je niekto, kto má osobnú skúsenosť s duševnou poruchou, v mojom prípade konkrétnejšie s mentálnou anorexiou. Aktuálne som však vyliečená a teda v rámci svojej práce sa snažím svojim klientkám a klientom sprostredkovať svoju skúsenosť s vyliečením a liečbou ako takou, no predovšetkým sa im snažím dať pochopenie a nádej, ktoré sú obe nesmierne v liečbe dôležité.
O workshope:
Zvuk. Rytmus. Ticho. J.S.Bach. 4´33´´. Music for 18 Musicians. Revolution No.9. Čo je to hudba?
O lektorovi:
Až do mojich 15 rokov som chcel byť hokejistom. Počas štúdia na gymnáziu ma však zaujala hudba a literatúra. Vyštudoval som klavír na VŠMU v Bratislave a v belgickom meste Gent. Som šťastne ženatý s Lenkou a máme štyri deti, Renču, Kláru, Tomáška a Ondrejka. Okrem toho som koncertným klaviristom, pedagógom a organizátorom hudobných projektov. Od roku 2016 pôsobím v medzinárodnej organizácii SUPERAR Slovakia. Od roku 2018 pracujeme na vzniku novej vysokej školy – Učiteľské Kolégium.
O workshope:
Nauč sa používať písmo nielen na SMS, či napísanie statusu. Ale aj na sebarozvoj či sebapoznanie. Či už sa plánuješ stať spisovateľom alebo ešte nevieš kým budeš – tak či tak sa ti tento spôsob písania zíde. Na svete sú veci, ktoré ti nepovie nik iný, len ty sám. Okrem iného, aj na to ti môže poslúžiť Pomalopis.
O lektorovi:
Básnik ulice, dokumentarista a nadšenec nadšenia. Či tanec, prestavba bytu, otužovanie, chôdza, pitie kávy alebo len obyčajné leňošenie, či príjemné i nepríjemné chvíle – všetko môže byť videné, vnímané a poznávané na novo – skrze poetické oko. A práve tým sa snaží Šimpe nazerať na svet okolo neho i v ňom. Vydal zopár kníh, natočil niekoľko filmov, desať rokov píše básne na ulici a na instagrame @slovnikcudzichsnov uverejňuje svoje krátke vety.
O workshope:
…zariadiť si budúcnosť podľa svojich predstáv. To znie možno trochu ako klišé, či? Možno. Ale za tých 30 rokov života som odhalil pár tipov a trikov, o ktorých viem, že by mi celkom dobre padlo počuť ich už na strednej. Lebo chápete, dobre padne zobúdzať sa s pocitom, že máte život presne taký, aký ho chcete mať. 😉
O lektorovi:
Mateja môžete poznať v našej Bilgym komunite napríklad ako učiteľa slovenského jazyku.
O workshope:
Človek nikdy nevie, kedy mu kurz prvej pomoci príde vhod – či lepšie povedané, kedy príde vhod niekomu inému. Pracovníčka Červeného kríža a odborníčka na prvú pomoc Júlia Miglierini vám dá zopár dobrých a jednoduchých rád, ako pomôcť, ak sa stanete svedkom nešťastia. Dozviete sa napríklad, akú pesničku si spievať počas podávania kardiopulmonálnej resuscitácie, že 5T sú v skutočnosti 3T, ako aj ďalšie užitočné rady.
O lektorke:
“Júlia Miglierini je nadanou a ambicióznou mladou ženou, ktorá má to šťastie odmalička vedieť, čomu sa chce v živote venovať. Na prvú pomoc je odborníčkou, za čo vďačí hodinám praxe a brigád pre organizáciu Červený kríž, štúdiu odboru praktická sestra na Strednej zdravotníckej škole, ale aj svojmu nehasnúcemu nadšeniu pre všetko, čo je spojené s medicínou a prvou pomocou. A ak vás toto ešte nepresvedčilo, tak dodám, že Julka je nielen šikovná, ale aj pekná.“ – Matej Gába
O workshope:
Každý sa potýkame so situáciami a obdobiami života, kedy sa naplno venujeme práci s mysľou. Analyzujeme, učíme sa, hodnotíme, prehodnocuje, vyhodnocujeme, dedukujeme.. Na workshope tanečno-pohybovej terapie si na chvíľu dovolíme nemyslieť! Analytické, hodnotiace a vykonávacie funkcie necháme na chvíľu odpočívať a pozveme do tanca hravosť, radosť, bláznovstvo a kreativitu. Pomôžu nám uvoľniť sa, zasmiať sa, nebrať sa tak vážne a vytvoriť spolu niečo bláznivo krásne.
O lektorke:
Magdaléna Takáčová je spoluzakladateľka Movement LAB a OZ 4Arts Therapy, tanečno-pohybová terapeutka, koučka, lektorka kontaktnej improvizácie.
Po štúdiu Strategického manažmentu a marketingu som pracovala 12 rokov vo finančnej oblasti na riadiacej pozícii. Moje dlhoročné skúsenosti s vedením pohybových, tanečných a tanečno-hudobných stretnutí ma priviedli k štúdiu tanečno-pohybovej terapie, ktorej 4-ročný výcvik v ČR som ukončila v roku 2017. 10 rokov som tancovala v integrovanej tanečnej skupine LEN TAK TAK, kde tancovali ľudia s hendikepom aj bez neho. Bola som súčasťou tvorivého aj produkčného procesu performance projektov. V roku 2019 som absolvovala koučingový výcvik (podľa štandardov ICF). V roku 2020 som ukončila certifikovaný výcvik Teacher’s Training v Holistic Dance Institut vo Viedni. Absolvovala som množstvo zahraničných vzdelávacích workshopov zameraných na súčasný tanec, aplikovanú anatómiu v pohybe, bodywork, kontaktnú improvizáciu a somatický pohyb.
O workshope:
Technika mindfulness alebo všímavosti pochádza z Ameriky, kde sa na konci 70. rokov 20. storočia stala vďaka profesorovi Jon Kabat-Zinnovi súčasťou programu na redukciu stresu a liečby post traumatických a depresívnych stavov. Definíciu slova mindfulness, všímavosť, by sme mohli zhrnúť ako vedomé vnímanie svojich myšlienok, emócií, telesných pocitov a sveta okolo nás. Technika mindfulness tiež zahŕňa prijatie vlastných pocitov a myšlienok. Funguje tak, že si plne uvedomujeme čo zažívame, získavame odstup, nadhľad a väčšiu kontrolu nad tým, čo sa deje v nás a okolo nás. Oslobodzujeme sa tým od zaužívaných návykov a otvárajú sa nám tak nové možnosti ako reagovať alebo nereagovať.
„Medzi podnetom a reakciou je priestor. V tomto priestore je naša sloboda a sila zvoliť si ako zareagujeme“ (Viktor Frankl)
V dnešnej dobe často zažívame stres a mnohokrát si nevieme dať rady so svojimi emóciami. Preto vďaka mindfulness rozvíjame nie len emočnú inteligenciu, ale aj zvládanie náročných situácií.
Na mindlfulness workshope si ukážeme základné techniky-cvičenia, ktoré nám pomáhajú „ukotviť sa“. Využívame k tomu dych, telo a zvuky, ktoré nás obklopujú. Zároveň si povieme o tom, kedy a ako je vhodné cvičenia robiť.
Mindfulness pomáha lepšie sa sústrediť na to, čo práve robíme, čo sa deje okolo nás alebo v nás. Je výborným pomocníkom, keď sa chceme ukľudniť, ľahšie zaspať, zmierniť zlosť, hnev i strach. Pomáha nám lepšie porozumieť sebe samým a tým si budovať aj lepšie vzťahy k svojmu okoliu.
O lektorke:
V roku 2017, počas druhej materskej, sa začala venovať meditáciám a absolvovala kurzy MBSR (Mindfulness based stress reduction) a MBCL (Mindfulness based compassionate living) u Andreja Jeleníka. Vďaka svojim dvom deťom sa začala zaujímať intenzívnejšie o mindfulness kurzy pre deti. V roku 2017 absolvovala v Prahe kurz MiSP (Mindulness in School Project) “dot b”- zameraný na výučbu mindfulness na školách pre deti od 11-18 rokov a v roku 2018 absolvovala kurz MiSP “paws b” v Londýne – zameraný na výučbu mindfulness na školách pre deti od 7-11rokov. V roku 2019 viedla mindfulness workshop pre študentov strednej skoly LEAF academy. Pracuje v IT spoločnosti, kde už tiež mala možnosť viesť ochutnávkové workshopy mindfulness pre svojich kolegov. Momentálne si obnovuje znalosti v kurze filiálnej terapie, ktorý absolvovala v roku 2014. Vo voľnom čase hrá na klavíri a miluje chvíle strávené s rodinou na chate v jej rodnom kraji.
O workshope:
Workshop „Môj hlas – moje zrkadlo“ poukáže na dôležitosť hlasového prejavu v komunikácii na všetkých úrovniach. Spoločne sa prevedieme životnými situáciami, na ktoré fyziologicky reagujeme konkrétnym hlasovým prejavom. Stručnú anatómiu hlasového aparátu a tvorbu zvuku budeme objavovať cez spoločné dychové, artikulačné a rezonančné cvičenia a aktivity. Potrápime obe mozgové hemisféry súčasne, keďže na ich spoluprácu v dnešnom nastavení spoločnosti radi zabúdame. Zážitok zo spoločnej tvorby zvuku a atmosfér bude určite inšpiratívny!
O lektorke:
Eva Šušková je koncertná speváčka a hudobná pedagogička. Pôsobila na Katedre hudobnej výchovy PdF UK, v súčasnosti je hudobnou riaditeľkou slovenskej sekcie medzinárodnej organizácie Superar. Cez rozšírené hodiny hudobnej výchovy a zborové spievanie pracujú s deťmi z rôznych sociálnych zázemí a etník, tvoria metodiky a vzdelávajú učiteľov hudby. Ako umelkyňa sa dlhodobo profiluje v oblasti komornej hudby všetkých štýlových období a autorskému hudobnému divadlu. Účinkovala v mnohých operných domoch, na medzinárodných i domácich hudobných festivaloch v spolupráci s významnými dirigentmi, orchestrami a súbormi. Na nahrávkach zaznamenáva profilové projekty i rôznorodé umelecké spolupráce. Je držiteľkou Ceny Nadácie Tatrabanky za umenie z roku 2013, Rádiohlavy za najlepší album v kategórii Klasická hudba v roku 2015, či ceny Frica Kafendu za mimoriadne interpretačné výkony z roku 2016.
O workshope:
To ako fakt ležím a pritom cvičím? Veru tak, na osvojenie autogénneho tréningu dokonca netreba pohnúť ani prstom! Nemusíš sa báť, nejedná sa o žiadnu techniku zvárania, ani mágiu, ale rešpektovanú psychoterapeutickú metódu. Stačí trochu vôle, sústredenia a vlastným pričinením si môžeš navodiť stav prehĺbeného uvoľnenia. V rámci workshopu si metódu predstavíme a vyskúšame. Určené pre všetkých, ktorí a ktoré sa chcú naučiť zvládať svoj stres a relaxovať. Odporúčam prísť s otvorenou mysľou a pohodlným (voľným) oblečením. PS: A nemusíš sa báť ani svalovice!
O lektorovi:
Som psychológ a nehanbím sa za to 🙂 Okrem dvoch popoludní na Bilgyme učím psychológiu na univerzite a vediem vlastnú klientelu. Rád spoznávam nové na druhých aj na sebe a sprevádzam na ceste k objavovaniu nových zdrojov.
O workshope:
Zážitkový seminár s diskusiou o prínose hudby na náš osobný a skupinový “wellbeing” Ponorme sa spolu do hudby, vnímajme jej krásu, obrazy a emócie. Započúvajme sa do tónov klavírneho koncertu a nechajme sa uniesť. Pretože hudba je….
O lektorke:
Rada (sa) učím a žasnem. Často robím veci inak a netradične, vítam zmenu a tvorivosť. Jazyky mi otvorili dvere nových myšlienok, obohacujúcich stretnutí a podnetných rozhovorov s ľuďmi.
O workshope:
Obrovský pretlak informácií ohrozuje našu pamäť a našu schopnosť komunikovať. Pritom jazyk je jedným z našich najsilnejších nástrojov, ktorým dokážeme meniť svoju situáciu. Ak máš pocit, že ti záleží na tom, ako si nájsť vhodné slová pre svoj príbeh, ak chceš vedieť, aký typ rozprávača si, tento blok v rámci Wellbeing day je pre teba.
Čo tu nájdeš?
- Aké podoby má storytelling dnes
- Storytelling a naša identita
- Príležitosti na storytelling v našej každodennosti
- Bullet Journal ako priestor na komunikáciu so sebou
O lektorke:
Mám za sebou Vysokú školu múzických umení, The Central School of Speech and Drama, Emerson College, ale najviac som získala od rozprávačov z celého sveta. Roia Gal_Or, Karmit Evenzur, Bári Voráčovej, Justína Svobody, Maji Bumberák, Umi Sinha, Philippa Kabali-Kagwa,… a od inšpiratívnych ľudí, ktorých som stretla cez storytelling.
Sama som aktívnou rozprávačkou v spolku Príbehom na stope, vediem kurzy storytellingu Vo vlastnej šťave, lektorujem dve rozprávačské skupiny – medzigeneračnú Stanica Záhreb a v divadle Ticho a spol.
Viac informácií:
https://sites.google.com/view/pribehom-na-stope
FB: Pribehomnastope
Instagram: @storytellerka
O workshope:
A 60 min yoga practice to melt the stress, relax your mind and wake up stiff muscles. Bring a mat and comfy clothes.
O lektorke:
Barboru môžete poznať z našej Bilgym komunity napríklad ako učiteľku angličtiny.
Viac informácií:
https://sites.google.com/view/pribehom-na-stope
FB: Pribehomnastope
Instagram: @storytellerka
O workshope:
Kresobná hra, ktorú preslávili surrealisti, no možno si ju pamätáte z detstva…
O lektorovi:
Paľa môžeme poznať z našej Bilgym komunity napríklad ako učiteľa umenia a kultúry.
O workshope:
Andrew Tate. Ideál mužstva? Čo znamená byť mužom v dnešnej dobe (diskusia).
O lektorovi:
Laca môžete poznať z našej Bilgym komunity napríklad ako učiteľa fyziky.
O workshope:
Si žena? Mala by si… Nemala by si… Musíš… Nesmieš… Veď to poznáš. Všetky tie “formičky”, do ktorých sa musíš zmestiť, predstavy okolia, spoločnosti. Čo tak ich na chvíľu všetky zahodiť a byť Divokou ženou – byť jednou z tých, ktoré behali s vlkmi? Diskusia o tom, ako spoznať svoje skutočné ja a nájsť slobodu vo svete plnom očakávaní.
O lektorke:
Lenku môžete poznať z našej Bilgym komunity napríklad ako učiteľu NaE.
O workshope:
Môžete sa opäť tešiť na interaktívnu bubnovačku pre deti aj dospelých. Workshop je vhodný pre úplných začiatočníkov!
Čaká vás nezabudnuteľný zážitok. Nemáte svoj bubon? Nevadí. Účastníci koncertu dostanú bubon a stanú sa súčasťou rytmického orchestra, ktorý vedú skúsení dirigenti z bubnovej školy Rytmika.sk a kapely La3no Cubano.
Netreba k tomu žiadne hudobné skúsenosti alebo špeciálny talent. Rytmus mám v sebe všetci, stačí ho len objaviť.
O lektorovi:
(sociálny pracovník, muzikoterapeut, hudobník, učiteľ rytmiky a bubnovania)
“Hudbu vnímam ako hravý nástroj na spoznávanie prirodzených, rytmických, melodických a harmonických pravidiel sveta. V užšom kontexte ako prostriedok cielenej práce pri osobnostnom rozvoji.”
Založil hudobnú školu Rytmika, občianské združenie Zvuky cez ruky, kapely La3no Cubano a Drumstas. Pracuje formou kurzov a workshopov Rytmiky pre rôzne cieľové skupiny (verejnosť, školy, firmy) od roku 2003
11:00 - 12:00 workshop - BLOK 2
O workshope:
Môžete sa opäť tešiť na interaktívnu bubnovačku pre deti aj dospelých. Workshop je vhodný pre úplných začiatočníkov!
Čaká vás nezabudnuteľný zážitok. Nemáte svoj bubon? Nevadí. Účastníci koncertu dostanú bubon a stanú sa súčasťou rytmického orchestra, ktorý vedú skúsení dirigenti z bubnovej školy Rytmika.sk a kapely La3no Cubano.
Netreba k tomu žiadne hudobné skúsenosti alebo špeciálny talent. Rytmus mám v sebe všetci, stačí ho len objaviť.
O lektorovi:
(sociálny pracovník, muzikoterapeut, hudobník, učiteľ rytmiky a bubnovania)
“Hudbu vnímam ako hravý nástroj na spoznávanie prirodzených, rytmických, melodických a harmonických pravidiel sveta. V užšom kontexte ako prostriedok cielenej práce pri osobnostnom rozvoji.”
Založil hudobnú školu Rytmika, občianské združenie Zvuky cez ruky, kapely La3no Cubano a Drumstas. Pracuje formou kurzov a workshopov Rytmiky pre rôzne cieľové skupiny (verejnosť, školy, firmy) od roku 2003
O workshope:
Počas workshopu si povieme viac o strese, emóciách, a podnetoch ktoré nás ovplyvňujú a povieme si, ako s nimi narábať, aby sme si udržiavali vnútorný pokoj a harmóniu. Vyskúšate si nenáročné cvičenia zamerané na zvýšenie energetiky, alebo podporu koncentrácie, alebo uvoľnenie stresu a navodenie harmónie. To v akom stave prežívate prítomný okamih, ovplyvňuje vaše energetické rozpoloženie a odzrkadlí sa vo vašej nálade a ovplyvňuje situácie vo vašom živote. Naučte sa to ovládnuť a buďte mstrom svojho života !
O lektorovi:
Popritom organizujem vlastné semináre a workshopy a som lektorom Čchi-Kungu a Tai-Chi (www.cchi-kung.sk), ktorému sa venujem už 20 rokov.
Mojimi nosnými témami sú MYSEĽ, POZITÍVNE MYSLENIE, ZVLÁDANIE EMÓCIÍ, ENERGIA, ZDRAVIE, VZŤAHY, ROZVOJ OSOBNOSTI A POTENCIÁLU.”
O workshope:
Vyrušuje Ťa neustále upozorňovanie dospelých na zdravé jedlo a Ty máš chuť na poriadny burger s kolou, či cheesecake a v chaose množstva dostupných informácií by sa Ti zišla vedomosť prečo nie?
Či prečo a kedy áno? Čo sa mi môže stať? Na čo si dať pozor? Čo moja genetika, pomôže mi? Alebo je to zbytočné, lebo v mojich génoch je už vopred zakódované, aké choroby ma postretnú a ako budem vyzerať? Ako dlho tu vlastne chcem byť? 80? 100? 110 rokov? Samozrejme, v plnej vitalite. Prečo sa nad tým zamýšľať už teraz?
Ako žiť naplnený život a mať priestor venovať sa tomu, čo ma napĺňa a nemusieť sa zaťažovať hasením toho, čo som zanedbal/a?
Cez spoznanie procesov a následkov nášho životného štýlu poodhalíme zákonitosti, na ktoré veda aktuálne poukazuje.
Dopraj si AHA🤔💡momenty, ktoré, ako puzzle, zapadnú do tvojej nutričnej gramotnosti.
Získaj jednoduchý návod, ako si kedykoľvek prospešne, vyvážene a bez počítania kalórií, vyskladať tanier plný živín…alebo ako si vybrať aspoň menšie zlo, ak už situácia nepustí.
Teším sa na teba – bude to výživné.👌🏻
Prevediem ťa záhadami pojmov ako horméza, sirtuíny, “inflammaging”, dlhovekosť, priepustnosť bunkovej membrány, esenciálne živiny, makro a mikroživiny, metabolický syndróm, inzulín, pomalé jedenie, črevný mikrobióm, vláknina ale aj ako vyzerá obsah toaletnej misy ako dôkaz, že sa ne/mám pod kontrolou😉.
O lektorke:
Profesia tlmočníčky v medicínskej problematike a riešenia zdravotných výziev mojich 3 detí (18,14,12) ma priviedli na cestu, ktorú, so zanietením, považujem už za svoju misiu: “Prevencia v oblasti vyváženej výživy, zdravotného štýlu a dosiahnutie dlhovekosti v plnej vitalite.”
Spolupracujem s nórskou spoločnosťou Eqology, ktorej kľúčovou filozofiou je zdravé starnutie a vývoj výživových suplementov z morského zdroja, poskytujem prednášky, konzultácie a merania zápalových hodnôt organizmu, aj v spolupráci s molekulárnou genetičkou RNDr.Zdenou Bartošovou, CSc., ktorú považujem sa svoju informačnú kotvu. Pri mojom celoživotnom vzdelávaní som aktuálne študentkou kanadského akreditovaného študijného programu Precision Nutrition L1 so záverečnou certifikáciou nutričného kouča.
V stručnosti:
Tatiana Šoltesová – matka 3 detí, tlmočníčka, Eqology konzultantka protizápalového nastavenia organizmu, študentka Precision Nutrition L1, podporovateľka zdravého životného štýlu a vitálnej dlhovekosti na základe vedeckých dôkazov.
O workshope:
Naučte sa ako sa brániť v neželaných situáciách. Sebaobrana pritom nie je iba o fyzických chmatoch, ale často je o obozretnosti a nastavovaní hraníc vo vyhrotenej situácii.
O lektorke:
O workshope:
Arteterapia – terapia výtvarným umením. Ak pociťujete napätie a stres, prídite sa odreagovať a vyjadriť svoje pocity prostredníctvom sveta farieb. Nechajte svojim emóciaám voľný priechod, zrelaxujte a uvoľnite sa.
O lektorke:
Špeciálnny pedagóg na Bilgyme a na Narnii, arteterapeut.
O workshope:
Šablóny môžu byť vyjadrením tvojho presvedčenia a emócií. Vo verejnom priestore ich často vidíme ako prejav politického názoru. V hlbokej podstate sú však kreatívnou prácou, ktorá má veľmi upokojujúci a stišujúci charakter. V rámci workshopu sa naučíme veľmi jednoduchú techniku, ktorou sa šablóny dajú vyrobiť a hotové prenesieme na textil. Doneste si preto prosím staršie tričká a chuť byť trochu zamazaní. 🙂
O lektorke:
Som učiteľka nemeckého jazyka s úchylkou na tvorbu konverzačných hier. Rada strácam pojem o čase a to sa mi darí predovšetkým pri rôznych kreatívnych technikách. Mojou vášňou je predovšetkým textil a prútie. Z oboch materiálov vyrábam rada košíky a úžitkové predmety, ktoré už zaplnili môj byt natoľko, že sa pomaly nie je kam pohnúť.
O workshope:
Príďte si oddýchnuť v rytme argentínskeho tanga. Nepotrebujete polovičky, popárikujeme sa na mieste a nebojte sa, nebude to vášnivé, skôr pohodová chôdza a trochu tanečnej techniky.
O lektorovi:
Mareka môžete poznať z komunity Bilgymu napríklad ako učiteľa ekonomiky a občianskej náuky.
O workshope:
Základné informácie o rozvojovej a humanitárnej pomoci v SR a vo svete – „čo to vlastne je HP a RP“, ako sú financované, kto a ako ich poskytuje, ich národný a globálny význam. Krátky kvíz pre študentov, čo vedia o RP a HP, aký majú názor na poskytovanie RP a HP. Prezentácia o RP a HP doplnená s množstvom fotografií. Krátky film o pomoci v Južnom Sudáne a Keni. Konkrétne príklady z konkrétneho projektu v Keni, diskusia – “osobná účasť a skúsenosť VP na projektoch v tretích krajinách”
O lektorke:
Viera Palovičová, PaedDr. Ing. – ekonóm, pedagóg Ukončené vysokoškolské štúdium v odbore Ekonomika a manažment medzinárodného podnikania a štúdium pedagogiky v odbore cudzie jazyky. Podniká v oblasti cestovného ruchu a ekonomického poradenstva a externe učí ekonomiku. Ako logista sa niekoľkokrát zúčastnila na sociálno-vzdelávacom projekte v Keni. Je lektorkou rozvojového vzdelávania a zastupuje VŠ v Platforme neziskových organizácií. Je presvedčená, že pre rozvojové krajiny je vzdelanie kľúč k lepšej budúcnosti.
O workshope:
Láska je jediná škola, v ktorej môže byť mladý človek zasvätený do múdrosti a naučiť sa čo to znamená byť ozajstným človekom. Súhlasíš, nesúhlasíš? Príď premýšľať spolu s Palom Jurčom a Danielom Patirčákom o láske, ktorá má nárok mať na začiatku veľké L. Prvý blok bude viac zážitkom interakcie, druhý zážitkom kontemplácie a osobného stíšenia. Bloky sú od seba nezávislé.
O lektorovi:
Daniel Pastirčák je básnik, prozaik, výtvarník a kazateľ. Pôdobí ako kazateľ v zbore CB Kaplnka. Pavol Jurčo je náš bývalý učiteľ a barakáč. Momentálne tiež pôsobí v zbore CB Kaplnka. Spolu na škole vedú krúžok Labyrintom Biblie.
O workshope:
Hovorí sa, že si treba vybalansovať povinnosti v škole a oddych. A ešte by sa mal človek aj hýbať. Ale kde na to zobrať čas? Obyčajná 30-minútová prechádzka môže byť spôsobom ako nielen pohnúť kostrou, ale aj “prežuť” nejakú tú emóciu, či nájsť riešenie problému, na ktorom ste sa zasekli. Pôjdeme spolu do lesa a nebudeme pri tom rozprávať.
O lektorke:
Alicu môžete poznať z komunity Bilgymu ako učiteľku angličtiny.
O workshope:
Na našom spoločnom workshope si v skratke predstavíme, aké poruchy príjmu potravy existujú, ako ich rozpoznať či ako reagovať na to, ak máme podozrenie, že naša blízka osoba môže trpieť a vykazuje príznaky jednej z nich. Zároveň si ale aj povieme o tom, ako nás a vnímanie nášho tela a sebahodnoty môžu ovplyvňovať sociálne siete, ako na nás vplýva diétna kultúra a čo to vlastne je, ale aj to, ako sa takýmto nástrahám vyvarovať a starať sa o svoje duševné zdravie.
Na záver si dáme kolečko otázok a odpovedí, ktoré Vás možno zaujimaju alebo trápia.
O lektorke:
Volám sa Zuzka, mám 20 rokov a pracujem ako peer konzultantka v Chuť žiť. Peer konzultant je niekto, kto má osobnú skúsenosť s duševnou poruchou, v mojom prípade konkrétnejšie s mentálnou anorexiou. Aktuálne som však vyliečená a teda v rámci svojej práce sa snažím svojim klientkám a klientom sprostredkovať svoju skúsenosť s vyliečením a liečbou ako takou, no predovšetkým sa im snažím dať pochopenie a nádej, ktoré sú obe nesmierne v liečbe dôležité.
O workshope:
Zvuk. Rytmus. Ticho. J.S.Bach. 4´33´´. Music for 18 Musicians. Revolution No.9. Čo je to hudba?
O lektorovi:
Až do mojich 15 rokov som chcel byť hokejistom. Počas štúdia na gymnáziu ma však zaujala hudba a literatúra. Vyštudoval som klavír na VŠMU v Bratislave a v belgickom meste Gent. Som šťastne ženatý s Lenkou a máme štyri deti, Renču, Kláru, Tomáška a Ondrejka. Okrem toho som koncertným klaviristom, pedagógom a organizátorom hudobných projektov. Od roku 2016 pôsobím v medzinárodnej organizácii SUPERAR Slovakia. Od roku 2018 pracujeme na vzniku novej vysokej školy – Učiteľské Kolégium.
O workshope:
Nauč sa používať písmo nielen na SMS, či napísanie statusu. Ale aj na sebarozvoj či sebapoznanie. Či už sa plánuješ stať spisovateľom alebo ešte nevieš kým budeš – tak či tak sa ti tento spôsob písania zíde. Na svete sú veci, ktoré ti nepovie nik iný, len ty sám. Okrem iného, aj na to ti môže poslúžiť Pomalopis.
O lektorovi:
Básnik ulice, dokumentarista a nadšenec nadšenia. Či tanec, prestavba bytu, otužovanie, chôdza, pitie kávy alebo len obyčajné leňošenie, či príjemné i nepríjemné chvíle – všetko môže byť videné, vnímané a poznávané na novo – skrze poetické oko. A práve tým sa snaží Šimpe nazerať na svet okolo neho i v ňom. Vydal zopár kníh, natočil niekoľko filmov, desať rokov píše básne na ulici a na instagrame @slovnikcudzichsnov uverejňuje svoje krátke vety.
O workshope:
…zariadiť si budúcnosť podľa svojich predstáv. To znie možno trochu ako klišé, či? Možno. Ale za tých 30 rokov života som odhalil pár tipov a trikov, o ktorých viem, že by mi celkom dobre padlo počuť ich už na strednej. Lebo chápete, dobre padne zobúdzať sa s pocitom, že máte život presne taký, aký ho chcete mať. 😉
Vstupné na workshop je 3 eurá na zakúpenie miniatúry, ktorá vám zostane.
O lektorovi:
Mateja môžete poznať v našej Bilgym komunite napríklad ako učiteľa slovenského jazyku.
O workshope:
Človek nikdy nevie, kedy mu kurz prvej pomoci príde vhod – či lepšie povedané, kedy príde vhod niekomu inému. Pracovníčka Červeného kríža a odborníčka na prvú pomoc Júlia Miglierini vám dá zopár dobrých a jednoduchých rád, ako pomôcť, ak sa stanete svedkom nešťastia. Dozviete sa napríklad, akú pesničku si spievať počas podávania kardiopulmonálnej resuscitácie, že 5T sú v skutočnosti 3T, ako aj ďalšie užitočné rady.
O lektorke:
“Júlia Miglierini je nadanou a ambicióznou mladou ženou, ktorá má to šťastie odmalička vedieť, čomu sa chce v živote venovať. Na prvú pomoc je odborníčkou, za čo vďačí hodinám praxe a brigád pre organizáciu Červený kríž, štúdiu odboru praktická sestra na Strednej zdravotníckej škole, ale aj svojmu nehasnúcemu nadšeniu pre všetko, čo je spojené s medicínou a prvou pomocou. A ak vás toto ešte nepresvedčilo, tak dodám, že Julka je nielen šikovná, ale aj pekná.“ – Matej Gába
O workshope:
Každý sa potýkame so situáciami a obdobiami života, kedy sa naplno venujeme práci s mysľou. Analyzujeme, učíme sa, hodnotíme, prehodnocuje, vyhodnocujeme, dedukujeme.. Na workshope tanečno-pohybovej terapie si na chvíľu dovolíme nemyslieť! Analytické, hodnotiace a vykonávacie funkcie necháme na chvíľu odpočívať a pozveme do tanca hravosť, radosť, bláznovstvo a kreativitu. Pomôžu nám uvoľniť sa, zasmiať sa, nebrať sa tak vážne a vytvoriť spolu niečo bláznivo krásne.
O lektorke:
Magdaléna Takáčová je spoluzakladateľka Movement LAB a OZ 4Arts Therapy, tanečno-pohybová terapeutka, koučka, lektorka kontaktnej improvizácie.
Po štúdiu Strategického manažmentu a marketingu som pracovala 12 rokov vo finančnej oblasti na riadiacej pozícii. Moje dlhoročné skúsenosti s vedením pohybových, tanečných a tanečno-hudobných stretnutí ma priviedli k štúdiu tanečno-pohybovej terapie, ktorej 4-ročný výcvik v ČR som ukončila v roku 2017. 10 rokov som tancovala v integrovanej tanečnej skupine LEN TAK TAK, kde tancovali ľudia s hendikepom aj bez neho. Bola som súčasťou tvorivého aj produkčného procesu performance projektov. V roku 2019 som absolvovala koučingový výcvik (podľa štandardov ICF). V roku 2020 som ukončila certifikovaný výcvik Teacher’s Training v Holistic Dance Institut vo Viedni. Absolvovala som množstvo zahraničných vzdelávacích workshopov zameraných na súčasný tanec, aplikovanú anatómiu v pohybe, bodywork, kontaktnú improvizáciu a somatický pohyb.
O workshope:
Technika mindfulness alebo všímavosti pochádza z Ameriky, kde sa na konci 70. rokov 20. storočia stala vďaka profesorovi Jon Kabat-Zinnovi súčasťou programu na redukciu stresu a liečby post traumatických a depresívnych stavov. Definíciu slova mindfulness, všímavosť, by sme mohli zhrnúť ako vedomé vnímanie svojich myšlienok, emócií, telesných pocitov a sveta okolo nás. Technika mindfulness tiež zahŕňa prijatie vlastných pocitov a myšlienok. Funguje tak, že si plne uvedomujeme čo zažívame, získavame odstup, nadhľad a väčšiu kontrolu nad tým, čo sa deje v nás a okolo nás. Oslobodzujeme sa tým od zaužívaných návykov a otvárajú sa nám tak nové možnosti ako reagovať alebo nereagovať.
„Medzi podnetom a reakciou je priestor. V tomto priestore je naša sloboda a sila zvoliť si ako zareagujeme“ (Viktor Frankl)
V dnešnej dobe často zažívame stres a mnohokrát si nevieme dať rady so svojimi emóciami. Preto vďaka mindfulness rozvíjame nie len emočnú inteligenciu, ale aj zvládanie náročných situácií.
Na mindlfulness workshope si ukážeme základné techniky-cvičenia, ktoré nám pomáhajú „ukotviť sa“. Využívame k tomu dych, telo a zvuky, ktoré nás obklopujú. Zároveň si povieme o tom, kedy a ako je vhodné cvičenia robiť.
Mindfulness pomáha lepšie sa sústrediť na to, čo práve robíme, čo sa deje okolo nás alebo v nás. Je výborným pomocníkom, keď sa chceme ukľudniť, ľahšie zaspať, zmierniť zlosť, hnev i strach. Pomáha nám lepšie porozumieť sebe samým a tým si budovať aj lepšie vzťahy k svojmu okoliu.
O lektorke:
V roku 2017, počas druhej materskej, sa začala venovať meditáciám a absolvovala kurzy MBSR (Mindfulness based stress reduction) a MBCL (Mindfulness based compassionate living) u Andreja Jeleníka. Vďaka svojim dvom deťom sa začala zaujímať intenzívnejšie o mindfulness kurzy pre deti. V roku 2017 absolvovala v Prahe kurz MiSP (Mindulness in School Project) “dot b”- zameraný na výučbu mindfulness na školách pre deti od 11-18 rokov a v roku 2018 absolvovala kurz MiSP “paws b” v Londýne – zameraný na výučbu mindfulness na školách pre deti od 7-11rokov. V roku 2019 viedla mindfulness workshop pre študentov strednej skoly LEAF academy. Pracuje v IT spoločnosti, kde už tiež mala možnosť viesť ochutnávkové workshopy mindfulness pre svojich kolegov. Momentálne si obnovuje znalosti v kurze filiálnej terapie, ktorý absolvovala v roku 2014. Vo voľnom čase hrá na klavíri a miluje chvíle strávené s rodinou na chate v jej rodnom kraji.
O workshope:
Workshop „Môj hlas – moje zrkadlo“ poukáže na dôležitosť hlasového prejavu v komunikácii na všetkých úrovniach. Spoločne sa prevedieme životnými situáciami, na ktoré fyziologicky reagujeme konkrétnym hlasovým prejavom. Stručnú anatómiu hlasového aparátu a tvorbu zvuku budeme objavovať cez spoločné dychové, artikulačné a rezonančné cvičenia a aktivity. Potrápime obe mozgové hemisféry súčasne, keďže na ich spoluprácu v dnešnom nastavení spoločnosti radi zabúdame. Zážitok zo spoločnej tvorby zvuku a atmosfér bude určite inšpiratívny!
O lektorke:
Eva Šušková je koncertná speváčka a hudobná pedagogička. Pôsobila na Katedre hudobnej výchovy PdF UK, v súčasnosti je hudobnou riaditeľkou slovenskej sekcie medzinárodnej organizácie Superar. Cez rozšírené hodiny hudobnej výchovy a zborové spievanie pracujú s deťmi z rôznych sociálnych zázemí a etník, tvoria metodiky a vzdelávajú učiteľov hudby. Ako umelkyňa sa dlhodobo profiluje v oblasti komornej hudby všetkých štýlových období a autorskému hudobnému divadlu. Účinkovala v mnohých operných domoch, na medzinárodných i domácich hudobných festivaloch v spolupráci s významnými dirigentmi, orchestrami a súbormi. Na nahrávkach zaznamenáva profilové projekty i rôznorodé umelecké spolupráce. Je držiteľkou Ceny Nadácie Tatrabanky za umenie z roku 2013, Rádiohlavy za najlepší album v kategórii Klasická hudba v roku 2015, či ceny Frica Kafendu za mimoriadne interpretačné výkony z roku 2016.
O workshope:
To ako fakt ležím a pritom cvičím? Veru tak, na osvojenie autogénneho tréningu dokonca netreba pohnúť ani prstom! Nemusíš sa báť, nejedná sa o žiadnu techniku zvárania, ani mágiu, ale rešpektovanú psychoterapeutickú metódu. Stačí trochu vôle, sústredenia a vlastným pričinením si môžeš navodiť stav prehĺbeného uvoľnenia. V rámci workshopu si metódu predstavíme a vyskúšame. Určené pre všetkých, ktorí a ktoré sa chcú naučiť zvládať svoj stres a relaxovať. Odporúčam prísť s otvorenou mysľou a pohodlným (voľným) oblečením. PS: A nemusíš sa báť ani svalovice!
O lektorovi:
Som psychológ a nehanbím sa za to 🙂 Okrem dvoch popoludní na Bilgyme učím psychológiu na univerzite a vediem vlastnú klientelu. Rád spoznávam nové na druhých aj na sebe a sprevádzam na ceste k objavovaniu nových zdrojov.
O workshope:
Zážitkový seminár s diskusiou o prínose hudby na náš osobný a skupinový “wellbeing” Ponorme sa spolu do hudby, vnímajme jej krásu, obrazy a emócie. Započúvajme sa do tónov klavírneho koncertu a nechajme sa uniesť. Pretože hudba je….
O lektorke:
Rada (sa) učím a žasnem. Často robím veci inak a netradične, vítam zmenu a tvorivosť. Jazyky mi otvorili dvere nových myšlienok, obohacujúcich stretnutí a podnetných rozhovorov s ľuďmi.
O workshope:
Obrovský pretlak informácií ohrozuje našu pamäť a našu schopnosť komunikovať. Pritom jazyk je jedným z našich najsilnejších nástrojov, ktorým dokážeme meniť svoju situáciu. Ak máš pocit, že ti záleží na tom, ako si nájsť vhodné slová pre svoj príbeh, ak chceš vedieť, aký typ rozprávača si, tento blok v rámci Wellbeing day je pre teba.
Čo tu nájdeš?
- Aké podoby má storytelling dnes
- Storytelling a naša identita
- Príležitosti na storytelling v našej každodennosti
- Bullet Journal ako priestor na komunikáciu so sebou
O lektorke:
Mám za sebou Vysokú školu múzických umení, The Central School of Speech and Drama, Emerson College, ale najviac som získala od rozprávačov z celého sveta. Roia Gal_Or, Karmit Evenzur, Bári Voráčovej, Justína Svobody, Maji Bumberák, Umi Sinha, Philippa Kabali-Kagwa,… a od inšpiratívnych ľudí, ktorých som stretla cez storytelling.
Sama som aktívnou rozprávačkou v spolku Príbehom na stope, vediem kurzy storytellingu Vo vlastnej šťave, lektorujem dve rozprávačské skupiny – medzigeneračnú Stanica Záhreb a v divadle Ticho a spol.
Viac informácií:
https://sites.google.com/view/pribehom-na-stope
FB: Pribehomnastope
Instagram: @storytellerka
O workshope:
A 60 min yoga practice to melt the stress, relax your mind and wake up stiff muscles. Bring a mat and comfy clothes.
O lektorke:
Barboru môžete poznať z našej Bilgym komunity napríklad ako učiteľku angličtiny.
Viac informácií:
https://sites.google.com/view/pribehom-na-stope
FB: Pribehomnastope
Instagram: @storytellerka
O workshope:
Kresobná hra, ktorú preslávili surrealisti, no možno si ju pamätáte z detstva…
O lektorovi:
Paľa môžeme poznať z našej Bilgym komunity napríklad ako učiteľa umenia a kultúry.
O workshope:
Andrew Tate. Ideál mužstva? Čo znamená byť mužom v dnešnej dobe (diskusia).
O lektorovi:
Laca môžete poznať z našej Bilgym komunity napríklad ako učiteľa fyziky.
O workshope:
Si žena? Mala by si… Nemala by si… Musíš… Nesmieš… Veď to poznáš. Všetky tie “formičky”, do ktorých sa musíš zmestiť, predstavy okolia, spoločnosti. Čo tak ich na chvíľu všetky zahodiť a byť Divokou ženou – byť jednou z tých, ktoré behali s vlkmi? Diskusia o tom, ako spoznať svoje skutočné ja a nájsť slobodu vo svete plnom očakávaní.
O lektorke:
Lenku môžete poznať z našej Bilgym komunity napríklad ako učiteľu NaE.
Celodenné workshopy
O workshope:
Are you interested in vegetarian food but don’t know how to combine your carbs, proteins and lipds in a balanced plant-based diet? We offer you a small workshop on how to prepare simple, tasty, and healthy food perfected by India’s rich culinary tradition. You do not need to have cooking skills to take part in this workshop, you will learn and there’s a delicious lunch waiting for you at the end!
O lektorovi:
O workshope:
Darovanie krvi je skutočným „darom života“ , ktorý zdravý jedinec môže poskytnúť ľuďom chorým a po úrazoch. Je to veľmi prospešný, bezpečný a jednoduchý humánny krok. Jeden odber krvi môže zachrániť až tri ľudské životy. Darovať krv môžu v zásade všetci ľudia vo veku od 18 do 60 rokov, ktorí vážia viac ako 50 kg. Ak spĺňaš tieto podmienky a cítiš sa aktuálne zdravý/á, bez príznakov prechladnutia, zvýšenej teploty alebo iných príznakov možnej infekcie a zároveň si v posledných 4 mesiacoch krv nedaroval/a, pridaj sa k nám. Všetko potrebné nájdete na stránke Národnej Transfúznej Služby SR https://www.ntssr.sk/
Pár rád pre prvodarcov:
- 24 hodín pred odberom vypite min. 2 litre (vodu, minerálku, čaje, ovocné šťavy).
- Ráno pred odberom vypite 500 ml tekutín. Čierna káva je tiež povolená.
- Nehladujte! Na odber nechoďte nalačno!
- 12 hodín pred odberom však nejedzte tučné jedlá (syry, maslo, smotanu, údeniny…). Vhodné sú sacharidové jedlá: ovocie, zelenina, sucháre, netukové pečivo, džem, med.
- Dbajte na to, aby ste boli oddýchnutí, čerství, po výdatnom spánku.
- Minimálne 6 hodín pred odberom nefajčite.
- Minimálne 12 hodín pred odberom nepite alkohol.
- 24 hodín pred odberom sa nevystavujte priveľkej psychickej a fyzickej námahe, vynechajte tréningy a návštevu posilňovne.
- Po odbere krvi sa smiete vrátiť domov a oddýchnuť si. Do školy sa nevraciate.
O lektoroch:
Poobedný dobrovoľný workshop
O workshope:
Srdečne vás všetkých pozývame na eduboxácky praktický workshop do Plaveckého Štvrtku, ktorý vás určite „vyruší“ zo všednosti bežných dní.
Ak ste nikdy nepracovali s ľuďmi zo zraniteľného prostredia a vždy vás to k tomu ťahalo alebo ste zvedaví, ako to v takom prostredí chodí, nesmiete chýbať!
- Čo tam budem robiť? Pomáhať deťom s prípravou na vyučovanie (čítanie, slovenčina, matematika)
- Kto sa o mňa postará? Odborne bude nad celým workshopom držať svoju ruku občianske združenie Cesta mladých, ktoré už siedmy rok pracuje v komunitách na Záhorí. V spolupráci s Bilgymom a obcou Lozorno realizuje projekt Edubox, ktorý bol ocenený cenou Najlepší dobrovoľnícky projekt na Slovensku a nominovaný na ocenenie Roma Spirit aj SozialMarie.
- Ako to súvisí s wellbeingom? Pomoc druhému pomáha aj sebe samému.
“Príďte si už 1. februára otestovať svoju odolnosť na najpraktickejší workshop dňa.” (Kristián)
Do Eduboxu a z Eduboxu vás vezmeme autom.