Milí Bilgymáci!

na tomto mieste nájdete sumárne info o našom Wellbeing dni.

Ide o špeciálny deň, kedy nebude vyučovanie prebiehať formou klasického rozvrhu, ale cez spoločné aktivity a workshopy. Tento deň je pre nás príležitosťou rozvíjať sa iným spôsobom ako na vyučovaní, spoznať sa s ľuďmi z iných ročníkov a zároveň si po ukončení prvého polroku trochu vydýchnuť.

HARMONOGRAM DŇA

"AKO NA WELLBEING" - otázky a odpovede

Je Wellbeing Day povinný?

Aj keď neprebieha v tento deň bežné vyučovanie, aj v tento deň je dochádzka povinná ako v klasický vyučovací deň a budeme zapisovať absencie. 

 

Kedy Wellbeing Day začína
Povinný začiatok je pre všetkých o 8:45 s našou hlavnou spíkerkou Stankou Horváthovou. Ak sa však chceš zúčastniť dobrovoľných workshopov, ktoré začínajú ešte predtým, smelo do toho. Nezabudni sa však na ne prihlásiť.

 

 

Čo sa očakáva, že počas dňa absolvuješ
1. Spoločný úvod – Menej konať, viac byť so Stankou Horváthovou
2. Workshopy v čase min. 10:00 – 12:30 
3. Spoločný hudobný záver (ak v tom čase ešte nemáš workshop)

Na workshopy je potrebné sa vopred prihlásiť cez Edupage. Keďže workshopy prebiehajú v rôznych časoch, vieš si ich aj rôzne nakombinovať.

Možnosť 1 – budeš na jednom workshope z BLOKU 1 (10:00 – 11:00) a jednom z BLOKU 2 (11:30 – 12:30).
Možnosť 2 – zúčastníš sa jedného celodenného workshopu

 

 

Ako zistím, kam mám ísť na program
Ak sa aktivity konajú mimo školy, je o tom info priamo v prihlasovaní. O zvyšku vám pošleme informácie 29 / 30. 1., keď priradíme workshopom na základe počtu účastníkov miestnosti.

PROGRAM

8:45 Menej konať, viac byť (Stanislava Horváthová)

Po vysokej škole vyzerala budúcnosť a práca vo svete manažmentu jasná, všetko však skončilo inak. Po dvoch narazeniach a dlhom údolí zistila, že silu hľadala na nesprávnych miestach. Prostredníctvom osobného príbehu sa pozrieme na to, ako fungujú hormóny v mozgu a prečo sa topíme v adrenalíne a dopamíne. Budeme sa rozprávať o tom, ako rovnováha súvisí so súcitom a zelenou farbou a tiež o tom, že pokoj si nemôžeme darovať sami.

 

O lektorke:

Stanislava Horváthová je dlhoročná skautka, dizajnérka vzdelávacích programov a autorka knihy Menej konať, viac byť o jej ceste von z krajiny výkonu.

Workshopy a dobrovoľné aktivity

Na workshopy je treba sa prihlásiť 22. – 24. 1.

Po tomto termíne vyhodnotíme či sa otvoria všetky workshopy. Ak sa niektorý z tvojich workshopov neotvorí, umožníme ti dohlásenie na iný.

Keďže workshopy prebiehajú v rôznych časoch, vieš si ich aj rôzne nakombinovať.

  • Možnosť 1 – budeš na jednom workshope z BLOKU 1 (10:00 – 11:00) a jednom z BLOKU 2 (11:30 – 12:30).
  • Možnosť 2 – zúčastníš sa jedného celodenného workshopu

Prehľad workshopov aj s informáciami o ich obsahu a lektorovi, nájdeš nižšie. 

Ranné dobrovoľné workshopy

O workshope:

Pozývam vás začať deň na kopci pohľadom na vychádzajúce slnko a následnou pomalou prechádzkou. Dobre sa oblečte a prípadne si pribaľte termosku s čajom. Stretneme sa 7:00 na zastávke Pod stanicou, alebo 7:15 hore na pamätníku.

O lektorke:

Janinku môžete poznať napríklad z hodín dejepisu.

10:00 - 11:00 workshopy - BLOK 1

 

O workshope:

Full body yoga session to help reduce stress and anxiety. Designed to help you relax and release tension in your body and mind.

 

O lektorke:

Barbora Voit je učiteľkou anglického jazyka. Niekoľko rokov sa venuje jogovým cvičeniam a pravidelne ponúka možnosť zacvičiť si aj študentom Bilgymu.

O workshope:

Na workshope si ukážeme okrem základných postojov a pohybu aj jednoduché nastavenie hraníc a vyskúšame si základné údery fyzickej obrany. Súčasťou budú tiež aktivity na vyhodnocovanie rizika a vnímanie osobných hraníc.

 

O lektoroch:

Bianka a Jakub sú lektorský tím sebaobrany zo ZA SEBA –⁠ občianskeho združenia, ktoré sa venuje vzdelávaniu o osobnej bezpečnosti. Využíva pri tom rôzne bezpečnostné stratégie vrátane slovnej obrany, deeskalácie, využitia priestoru, pozornosti a jednoduchých techník fyzickej sebaobrany.

O workshope:

Braňo nám príde porozprávať o liečivej sile vlastného dychu. O dobrých i zlých dychových návykoch, stres menežmente, vplyve na imunitu a zdravý pohyb. I mnoho ďalšieho čo sa týka vplyvu dychu na celkové zdravie. Študenti sa budú môcť pýtať, aj si dychové techniky vyskúšať na vlastnej koži.

 

O lektorovi:

Skúsenosti vo vede som nadobúdal na vedeckých inštitúciách na Slovensku, v Japonsku a v Čechách, kde som sa zaoberal výskumom v oblasti fyziky plazmy. Neskôr som pôsobil ako stredoškolský pedagóg predmetu fyzika.
Momentálne sa zaoberám štúdiom i praxou jogy, ako holistického prístupu k človeku a vesmíru. Zameriavam sa na prácu s vedomým pohybom, zdravým dýchaním a meditačnými technikami. Venujem sa tiež psychohygiene a sebarozvoju človeka. Rád skúmam a prepájam prvky západnej vedy a východných filozofií.

O workshope:

Keď dnes rozprávame o láske, často hovoríme o čistej emócii. Máme na mysli pocit okúzlenia: Som tebou uchvátený, teda – milujem ťa. Presnejšie povedané, láska dnes znamená prítomnú emóciu. Kým pocit trvá, milujem. Keď sa emócia vytratí, láska skončila. A vernosť akoby odporovala láske. Je však láska naozaj iba toto? Je láska skutočne iba slobodná, prítomná emócia uchvátenia? Nie je to čosi viac? Príď aj nad týmito otázkami porozmýšľať spolu s Danielom Patirčákom a Palom Jurčom.

 

O lektoroch:

Daniel Pastirčák je básnik, prozaik, výtvarník a kazateľ. Pôsobí ako kazateľ v zbore CB Kaplnka. Pavol Jurčo je workerom v komunite Barake a je náš bývalý učiteľ. Taktiež v súčasnosti pôsobí v zbore CB Kaplnka. Spolu na škole vedú krúžok Labyrintom Biblie.

S Danielom sme robili pred pár rokmi rozhovor. Môžete si ho prečítať tu – https://bilgym.sk/rozhovor/

O workshope:

Join us fora mental health workshop led by a Scottish psychotherapist and long-term friend of our school (and of Language buildings!). We will explore and score ourselves on 6 factors of mental well-being and discuss practical strategies for enhancing them. Through personal reflection and interactive discussion, you will gain new perspectives and practical insights on your journey to emotional and mental well-being.

 

O lektorovi:

I work for Navs where I lead a diverse range of teams seeking to engage people of all walks of life in questions of Faith. I’m also a trained psychotherapist and a Glasgow Celtic season ticket holder…

O workshope:

Každý sa stretávame s úzkosťou. Je to jedna z emócií a vie byť aj užitočná. Môže však aj prerásť do formy, ktorá nám už škodí a bráni nám plnohodnotne fungovať. Dušan a Petronela sú peer konzultanti – čo znamená, že majú vlastnú skúsenosť s psychickým ochorením. Budeme mať spoločnú diskusiu o ich živote s úzkostným ochorením a ukážeme si aj prakticky, čo im pomohlo a pomáha a môže pomôcť aj nám.

 

O lektoroch:

2 peer konzultanti, Dušan Šuster a Petronela Hamarová- ľudia s vlastnou reflektovanou skúsenosťou s úzkosstným ochorením z OZ Psychiatria nie je na hlavu

O workshope:

Na workshope budeme robiť posilňovacie cvičenia na celé telo pomocou balančných a posiľňujúcich cvičení. Nezabudnite si priniesť  pohodlné športové oblečenie. 

 

O lektorovi:

S Erikou sa môžete stretnúť na hodinách telesnej. Starší žiaci si ju určite pamätajú napríklad z Venčeka.

O workshope:

Workshop je určený pre študentov, ktorí majú záujem o sebapoznanie a osobný rast. Workshop sa zameriava na základné princípy somatického koučingu, metódu, ktorá spočíva v pochopení, ako naše telo ovplyvňuje naše myšlienky, emócie a správanie. Študenti sa naučia, ako vnímať signály svojho tela a používať ich na zlepšenie svojho osobného a akademického života. Praktické cvičenia a diskusie im pomôžu pochopiť, ako môžu somatické techniky uplatňovať v každodennom živote. Workshop je ideálny pre tých, ktorí chcú lepšie rozumieť sebe a rozvíjať svoje vnútorné schopnosti

 

O lektorovi:

Juraj Pavelek, zakladateľ Centra krátkej terapie a koučingu, je odborník v oblasti hypnoterapie, psychoterapie, koučingu a mentálneho tréningu. S viac než štvorročným výcvikom v Strategickej komunikačnej psychoterapii, hypnoterapii M. H. Ericksona, Systemickej rodinnej terapie a ďalších metódach, sa venuje klientom individuálne, odmieta ich redukciu na diagnózy a nálepky. Jeho prístup zdôrazňuje jedinečné životné príbehy klientov, s dôrazom na tvorbu personalizovanej terapie/koučingu, kde neexistujú univerzálne recepty, ale je podporovaná klientovou túžbou a nádejou na pozitívnu zmenu v ich živote.

O workshope:

A haiku is a traditional form of Japanese poetry consisting of three lines with a 5-7-5 syllable count, typically capturing a moment in nature or expressing a profound insight with simplicity and brevity.
Or as defined by A.I. in “haiku”:
Syllabic dance flows,
Nature’s essence in three lines,
Haiku breathes its truth.

 

O lektorovi:

Meet our haiku guru, Kristian Petrík! The maestro of micro-verses and the reigning champion of counting syllables, he is our resident “expert” in all things 5-7-5. Rumor has it he once had a conversation with a Zen garden, and the cherry blossoms blushed in awe at his profound musings. Despite his eccentricities, Doctor Petrík is here to guide you through the enchanting world of hA.I.ku, where every moment is a poetic masterpiece waiting to happen. Join this linguistic wizard on a quest through the poetic cosmos, where every haiku is a portal to enlightenment, or at least a chuckle.

O workshope:

Príďte si zacvičiť s vlastnou hmotnosťou pomocou závesného systému TRX. Cvičenie je zamerané na celé telo.

 

O lektorovi:

Posilňovaniu s vlastnou hmotnosťou a silovému tréningu sa venuje vyše 10 rokov – autorka článkov a inštruktážnych videí v oblasti fitness pre viaceré portály – tvorba inštruktážnych videí pre vlastný YouTube kanál Sexi s Lexi – vedenie skupinových tréningov TRX – relácia Fit s Lexi na TV Bratislava – je súčasťou série bežeckých pretekov Behaj lesmi kde vedie rozcvičenie pred behom

IG: fit_lexa FB: LexaFit YouTube: Sexi s Lexi

O workshope:

Pred rokmi mi pobyt a meditácie v nepálskom kláštore s budhistickými mníchmi zmenili život. V kláštore, počas dlhých dní ticha a budhistických učení som do podstaty precítila, čo s nami robia zvuky, ako na nás vplývajú slová, hudba, rádio, televízia. Vrátila som sa domov, začala som hľadať zvukových terapeutov a vycestovala som opäť – učiť sa. V priebehu mnohých rokov štúdia a cestovania za štúdiom po našej zemeguli som dosiahla v roku 2019 najvyšší stupeň vzdelania v rámci holistic resonance. Tým som sa zaradila medzi 24 oficiálne certifikovaných učiteľov (Gong Master Teacher) z celého sveta.V roku 2017 sme spolu s manželom Martinom Noskom založili centrum Sound Healingu na Slovensku, kde sa sústredíme výlučne na kvalitné rezonančné nástroje ako sú tibetské misky, gongy a iné..

O lektoroch:

Zvuky misiek a gongov sú môžu byť ako zdroj, ktorý nám pomáha započúvať sa naspäť po čom volá naša podstata, objaviť v sebe skryté poklady v nás, hodnoty, mier, šťastie, (seba)lásku, balans. Život a tempo, v ktorom ideme, nám veľmi rýchlo a jednoducho prehluší volanie duše a naše skutočné potreby. Vtedy sa skôr, či neskôr objaví disharmónia v podobe choroby, vyhorenia, nespavosti, depresie, úzkosti. Naše fyzické a duševné zdravie nám reflektuje záťaž, ktorá sa v nás nakumulovala a potrebujeme (sa) odľahčiť. Cez zvuk misiek nachádzame nielen relaxáciu, ale seba, svoje pravé túžby, potreby, smerovanie, harmóniu. Táto forma relaxácie nám dodáva a obnovuje odhodlanie rásť.Oslobodiť sa zo zajatia myšlienok. Dostávame možnosť byť prítomný a cítiť autenticitu bytia. Príďte si oddychnúť, uvoľniť sa a započúvať sa do relaxačných zvukov misiek s nami.

O workshope:

Budem rada ak ťa naučím, že len “obyčajné” dýchanie ti vie skvalitniť život a zlepšiť držanie tela. Na mojom workshope sa naučíš prepojiť bráničné dýchanie so silovými prvkami akými sú napríklad drepy alebo doska (plank)

O lektorke:

Volám sa Lucia a som vyštudovaný tréner a fyzioterapeut. Moja práca je pre mňa hobby. Rada ľudí učím a ukazujem ako všetko na tele so všetkým súvisí.

O workshope:



Je nástroj, ktorým je možné trénovať ľudský mozog. Vizualizácia vplýva výrazne na jeho pravú hemisféru, ktorá je zodpovedná za tvorivosť, emócie, intuíciu, umenie, celkové/holistické chápanie. Vďaka práci s imagináciou sa zvyšuje všeobecná bystrosť, tvorivosť, získava sa komplexnejšie/celistvejšie videnie reality (problémov, výziev, hodnôt života a pod.) jej detailov. Vďaka imaginácii je možné stať sa citlivejším na svoje dary, osobné prednosti a nadobudnúť o nich jasné vedomie, pozýva do kontaktu s vnútorným Ja človeka. Tvorivá imaginácia má potenciál relaxu a uvoľnenia fyzickej a psychickej tenzie.
Ponúkam malú ochutnávku práce s vizualizáciou/imagináciou od predstavovania jednoduchých prvkov/tvarov po komplexnejší sled obrazov/príbeh.

 

O lektorovi:

Martina stretnete na hodinách NaE alebo školských teambuildingoch.

O workshope:

Všetci ho poznáme, ale čo presne stres znamená? Ako ho môžeme rozpoznať v našom tele, v našich myšlienkach, v našom prežívaní a správaní? Existuje aj pozitívny stres? Môže nám aj na niečo slúžiť? Aký dopad má na naše zdravie dlhodobý stres? Ako s ním najlepšie zaobchádzať?
Workshop je určený pre tých, ktorí chcú nie len viac vedieť, ale majú chuť aj seba samých lepšie spoznať.

 

O lektorke:

Som klinická psychologička, psychoterapeutka a mama dvoch súčasných bilgymákov. Venujem sa psychoterapeutickej liečbe dospelých aj detí v súkromnej praxi – www.psychologickesluzby.sk. V liečbe prepájam viaceré prístupy, v ktorým som získala príslušné vzdelanie. Venujem sa rôznym ťažkostiam ako sú úzkosti, fóbie, poruchy nálady, vyhorenie, poruchy príjmu potravy a pod. Na mojej práci ma teší okrem pomoci druhým aj možnosť neustáleho seba spoznávania, objavovania a vzdelávania.

O workshope:

Dozviete sa základné poznatky o:

  • Krátka história canisterapie
  • Pojem canisterapie
  • Rozdelenie canisterapie
  • Význam canisterapie z fyzického, psychického, sociálneho hľadiska.

Zažijete tiež priamu ukážku niekoľkých techník využívaných v liečebnom procese. (polohovanie, pohybové, statické hry, oblizovanie, kŕmenie psa, starostlivosť o srsť ako rozvoj jemnej motoriky).
Všetko bude prebiehať formou voľnej diskusie, priamej improvizácie študentov ako terapeutov i ako klientov.

 

O lektorovi:

Som kvalifikovaný zdravotnícky pracovník (vyššie vzdelanie) zručnosti a skúsenosti som nadobudla v nemocniciach, domovoch sociálnych služieb, v detských domovoch aj ako dobrovoľník v rodinách. Snahou veci zlepšiť, som prešla rôznymi tréningovými a vzdelávacími programami.
Lásku k zvieratkám som cítila od malička. Najviac som obdivovala psy. Bavilo ma pozorovať ich ako sa hrajú, pobehujú, očuchávajú, oddane svojich pánov sprevádzajú, chránia a hlavne ako nám pri každej príležitosti preukazujú svoju náklonnosť a lásku. Spoznávaním, pozorovaním a porozumením som prišla na to, že psy okrem toho, že sú veľmi múdry, sú tiež veľmi empatický, citlivý, a je len na nás ako využijeme tento ich potenciál. Už niekoľko rokov ma sprevádzajú na každom kroku a spolupráca s nimi dáva mojej práci väčší zmysel, radosť, no najväčším benefitom tejto spolupráce je oveľa rýchlejší progres s klientmi.

O workshope:

Myslíte si, že neviete kresliť?
Možno máte lepšiu východiskovú situáciu ako mnohí, čo si myslia opak.
Stresoval by vás prísne vymedzený čas na prácu?
Možno to naopak bude zábavný motor, ktorý vám pomôže.

 

O lektorovi:

Pala stretnete najčastejšie v ateliéry školy na UML alebo REMku. 

O workshope:

Možno aj vy cítite stres, keď:

  • za brigádu vám nezaplatia tak, ako ste sa dohodli;
  • pracujete so spolužiakmi na spoločnom projekte a jeden sa „vykašle“ na to, čo sľúbil urobiť;
  • súrodenec povie rodičom vec, o ktorej sľúbil, že zostane medzi vami;
  • zistíte, že s učiteľom máte odlišné porozumenie pokynov k zadaniu.

V takýchto situáciách človeku pomôže schopnosť, ktorá sa v škole neučí: schopnosť vyjednávať a vytvárať dobré dohody.

Na workshope sa pozrieme na to (a ukážeme si), prečo je dôležité vedieť druhým vysvetliť, o čo mi ide, vedieť porozumieť, o čo ide im, a ako si k sebe nájsť cestu a dôveru, aby sme korektne vychádzali.

Uplatníme princípy integratívneho vyjednávania podľa Harvardskej školy, ktoré v živote použijete častejšie než vedomosti o Vestfálskom mieri.

 

O lektorovi:

Peter Guštafík pôsobí ako lektor vyjednávania a mäkkých zručností, s dôrazom na schopnosť viesť dialóg aj medzi stranami v nevyváženej pozícii. Dlhodobo spolupracuje so združením PDCS, ktoré sa venuje transformácii konfliktov.

O workshope:

„S čím dnes prichádzate?“ Jedna trieda, autobus do školy, terapeutická ambulancia, dvaja tínejdž ľudia. Šimon a Zoja. Ich životy. Pretkané i osve. Poznajú sa dlho. Ale poznajú sa dobre? Sami seba i navzájom? Ťažko povedať. Začína sa im totiž zdať, že ani nie. Ako ďalej a čo s tým? Každý človek v mladosti prežíva určitú krízu identity. Dospievanie je boj, pocit bezradnosti, neistota z budúcnosti. Takéto momenty dokážu byť rýchle a neškodné, no môžu vyústiť aj do hlbších problémov s duševným zdravím. Je dôležité nebáť sa požiadať o pomoc, keď ju potrebujeme. Nikto predsa nie je sám.

Tieto témy otvoríme a následne spolu so žiačkami, žiakmi a odborníkmi rozdebatujeme priamo v triedach. Ide totiž o takzvanú classroom play. Autorka pri jej písaní vychádzala z rozhovorov s viacerými odbornými kapacitami, no aj z terénneho prieskumu medzi ľuďmi vo veku 16 – 18 rokov.

 

O ľuďoch, ktorí za workshopom stoja:

Činohra Slovenského národného divadla (SND) pripravila projekt pre študentov stredných škôl pod názvom Čaute! Čaute je režijným debutom herca Roberta Rotha. Ide o výsledok iniciatívy Európskej divadelnej konvencie (European Theatre Convention), medzinárodnej organizácie, do ktorej Slovenské národné divadlo patrí viac ako dvadsať rokov. Za textom stojí Tereza Trusinová. Dramaturgom hry je Mário Drgoňa. K spolupráci tvorivý tím v začiatkoch tvorby textu prizval aj psychológov Martina Milera a Zuzanu Milerovú, ktorá má skúsenosti špecificky s poradenstvom pri vzťahových, emočných či školských ťažkostiach stredoškolákov. Zoju/terapetuku hrá Alexandra Lukáčová a Šimona/terapeta stvárni Kristóf Melecsky.

O workshope:

Workshop pre študentov strednej školy so zameraním na dobrovoľníctvo, prosociálneho správania a rozvoja reziliencie v školskom prostredí, ako dôležitého aspektu s prínosom pozitívnych zmien v školskom prostredí a spoločnosti.
Cieľom workshopu bude prezentácia, cez ktorú sa budem snažiť interaktívnou formou vtiahnuť študentov do priameho deja, v súvislosti s dobrovoľníctvom v kontexte prosociálneho správania. Tým, že dobrovoľníctvo a prosociálne správanie prinášajú pozitívny efekt do životov mladých ľudí a znižujú mieru stresu, pozitívne pôsobia na osobnostný rast a rozvoj, prinášajú obohacujúce skúsenosti, motivačný efekt, prísun priateľstiev, tak prevediem študentov aj cez video k odolnosti (reziliencii), čo im môže vniesť nový pohľad ako prekonávať životné zmeny, ako byť odolný voči záťažovým situáciám, či výzvam nielen v školskom prostredí, ale predovšetkým v osobnom živote. Tieto tri oblasti sú podstatnými piliermi, ktoré by mohli študentom objasniť nový obzor, rôzne životné ponuky, ako získať zručnosti, učiť sa zdolávať náročné situácie s nadhľadom, kriticky myslieť, vykonávať správne rozhodnutia a hľadať nové možnosti čo najlepšieho využitia voľného času.
Na záver workshopu otvoríme spoločne diskusiu a malým prekvapením ukončíme zážitkový workshop. 🙂

 

O lektorovi:

Volám sa Sláva Kročková, pracujem v Nemocnici Bory ako sociálna pracovníčka a koordinátorka dobrovoľníkov. Venujem sa vzdelávaniu mladých ľudí a rada by som Vám predstavila cez zážitkový workshop, čo pre Vás znamená dobrovoľníctvo, prosociálne správanie a ako byť odolný voči rôznym životným či záťažovým situáciám. Zároveň aké výhody a prínosy môžete mať z toho vy. Budem sa tešiť, ak Vás daný workshop osloví.

O workshope:

Arteterapia – terapia výtvarným umením. Ak pociťujete napätie a stres, prídite sa odreagovať a vyjadriť svoje pocity prostredníctvom sveta farieb. Nechajte svojim emóciam voľný priechod, zrelaxujte a uvoľnite sa.

 

O lektorovi:

Špeciálnny pedagóg na bilgyme a na Narnii, arteterapeut

O workshope:

Časy sú ťažké skoro každú chvíľu, spoločnosť sa mení a svet nám pripravuje prekvapenia. Stačí si pozrieť v telke správy. Ako vlastne funguje psychická odolnosť? Dá sa trénovať? Krátky vhľad do témy, ako sa posilňovať v meniacom sa svete.

 

O lektorovi:

Psychologička, vedúca podporného tímu na našej skole, vždy pripravená so zásobou empatie pomocť vyriešiť konštruktívne nejednu životnú výzvu.

O workshope:

Príbeh o Odyseovi sa traduje viac ako 3000 rokov.  Pre grécky svet bol jeho návrat z trójskej vojny ukážkou hrdinského boja s prekážkami na ceste za domovom. No i príbehom toho, ako si zachovať vlastnú tvár. Aké prekážky zažívaš ty na svojej životnej ceste? Bol by Odyseus taký hrdina, ak by žil Tvoj príbeh? Poď spolu so Simonou a Zuzkou preskúmať svoju životnú cestu a nástrahy, ktorým čelíš.

 

O lektorovi:

Obe Zuzka aj Simona sa vo svojom vysokoškolskom štúdiu zamerali na psychológiu. Obe môžete stretnúť na našej škole – Zuzku na seminároch zo psychológie a Simonu na tretiackych hodinách občianskej náuky.

11:00 - 12:00 workshop - BLOK 2

O workshope:

Hovorí sa, že si treba vybalansovať povinnosti v škole a oddych. A ešte by sa mal človek aj hýbať. Ale kde na to zobrať čas? Obyčajná 30-minútová prechádzka môže byť spôsobom ako nielen pohnúť kostrou, ale aj “prežuť” nejakú tú emóciu, či nájsť riešenie problému, na ktorom ste sa zasekli. Pôjdeme spolu do lesa a nebudeme pri tom rozprávať.

 

O lektorovi:

Alica Žuravová je učitelka anglického jazyka a vedúca anglického departmentu na našej škole.

 

O workshope:

Full body yoga session to help reduce stress and anxiety. Designed to help you relax and release tension in your body and mind.

 

O lektorke:

Barbora Voit je učiteľkou anglického jazyka. Niekoľko rokov sa venuje jogovým cvičeniam a pravidelne ponúka možnosť zacvičiť si aj študentom Bilgymu.

O workshope:

Na workshope si ukážeme okrem základných postojov a pohybu aj jednoduché nastavenie hraníc a vyskúšame si základné údery fyzickej obrany. Súčasťou budú tiež aktivity na vyhodnocovanie rizika a vnímanie osobných hraníc.

 

O lektoroch:

Bianka a Jakub sú lektorský tím sebaobrany zo ZA SEBA –⁠ občianskeho združenia, ktoré sa venuje vzdelávaniu o osobnej bezpečnosti. Využíva pri tom rôzne bezpečnostné stratégie vrátane slovnej obrany, deeskalácie, využitia priestoru, pozornosti a jednoduchých techník fyzickej sebaobrany.

O workshope:

Braňo nám príde porozprávať o liečivej sile vlastného dychu. O dobrých i zlých dychových návykoch, stres menežmente, vplyve na imunitu a zdravý pohyb. I mnoho ďalšieho čo sa týka vplyvu dychu na celkové zdravie. Študenti sa budú môcť pýtať, aj si dychové techniky vyskúšať na vlastnej koži.

 

O lektorovi:

Skúsenosti vo vede som nadobúdal na vedeckých inštitúciách na Slovensku, v Japonsku a v Čechách, kde som sa zaoberal výskumom v oblasti fyziky plazmy. Neskôr som pôsobil ako stredoškolský pedagóg predmetu fyzika.
Momentálne sa zaoberám štúdiom i praxou jogy, ako holistického prístupu k človeku a vesmíru. Zameriavam sa na prácu s vedomým pohybom, zdravým dýchaním a meditačnými technikami. Venujem sa tiež psychohygiene a sebarozvoju človeka. Rád skúmam a prepájam prvky západnej vedy a východných filozofií.

O workshope:

Keď dnes rozprávame o láske, často hovoríme o čistej emócii. Máme na mysli pocit okúzlenia: Som tebou uchvátený, teda – milujem ťa. Presnejšie povedané, láska dnes znamená prítomnú emóciu. Kým pocit trvá, milujem. Keď sa emócia vytratí, láska skončila. A vernosť akoby odporovala láske. Je však láska naozaj iba toto? Je láska skutočne iba slobodná, prítomná emócia uchvátenia? Nie je to čosi viac? Príď aj nad týmito otázkami porozmýšľať spolu s Danielom Patirčákom a Palom Jurčom.

 

O lektoroch:

Daniel Pastirčák je básnik, prozaik, výtvarník a kazateľ. Pôsobí ako kazateľ v zbore CB Kaplnka. Pavol Jurčo je workerom v komunite Barake a je náš bývalý učiteľ. Taktiež v súčasnosti pôsobí v zbore CB Kaplnka. Spolu na škole vedú krúžok Labyrintom Biblie.

S Danielom sme robili pred pár rokmi rozhovor. Môžete si ho prečítať tu – https://bilgym.sk/rozhovor/

O workshope:

Join us fora mental health workshop led by a Scottish psychotherapist and long-term friend of our school (and of Language buildings!). We will explore and score ourselves on 6 factors of mental well-being and discuss practical strategies for enhancing them. Through personal reflection and interactive discussion, you will gain new perspectives and practical insights on your journey to emotional and mental well-being.

 

O lektorovi:

I work for Navs where I lead a diverse range of teams seeking to engage people of all walks of life in questions of Faith. I’m also a trained psychotherapist and a Glasgow Celtic season ticket holder…

O workshope:

Každý sa stretávame s úzkosťou. Je to jedna z emócií a vie byť aj užitočná. Môže však aj prerásť do formy, ktorá nám už škodí a bráni nám plnohodnotne fungovať. Dušan a Petronela sú peer konzultanti – čo znamená, že majú vlastnú skúsenosť s psychickým ochorením. Budeme mať spoločnú diskusiu o ich živote s úzkostným ochorením a ukážeme si aj prakticky, čo im pomohlo a pomáha a môže pomôcť aj nám.

 

O lektoroch:

2 peer konzultanti, Dušan Šuster a Petronela Hamarová- ľudia s vlastnou reflektovanou skúsenosťou s úzkosstným ochorením z OZ Psychiatria nie je na hlavu

O workshope:

Na workshope budeme robiť posilňovacie cvičenia na celé telo pomocou balančných a posiľňujúcich cvičení. Nezabudnite si priniesť  pohodlné športové oblečenie. 

 

O lektorovi:

S Erikou sa môžete stretnúť na hodinách telesnej. Starší žiaci si ju určite pamätajú napríklad z Venčeka.

O workshope:

Workshop je určený pre študentov, ktorí majú záujem o sebapoznanie a osobný rast. Workshop sa zameriava na základné princípy somatického koučingu, metódu, ktorá spočíva v pochopení, ako naše telo ovplyvňuje naše myšlienky, emócie a správanie. Študenti sa naučia, ako vnímať signály svojho tela a používať ich na zlepšenie svojho osobného a akademického života. Praktické cvičenia a diskusie im pomôžu pochopiť, ako môžu somatické techniky uplatňovať v každodennom živote. Workshop je ideálny pre tých, ktorí chcú lepšie rozumieť sebe a rozvíjať svoje vnútorné schopnosti.

 

O lektorovi:

Juraj Pavelek, zakladateľ Centra krátkej terapie a koučingu, je odborník v oblasti hypnoterapie, psychoterapie, koučingu a mentálneho tréningu. S viac než štvorročným výcvikom v Strategickej komunikačnej psychoterapii, hypnoterapii M. H. Ericksona, Systemickej rodinnej terapie a ďalších metódach, sa venuje klientom individuálne, odmieta ich redukciu na diagnózy a nálepky. Jeho prístup zdôrazňuje jedinečné životné príbehy klientov, s dôrazom na tvorbu personalizovanej terapie/koučingu, kde neexistujú univerzálne recepty, ale je podporovaná klientovou túžbou a nádejou na pozitívnu zmenu v ich živote.

O workshope:

A haiku is a traditional form of Japanese poetry consisting of three lines with a 5-7-5 syllable count, typically capturing a moment in nature or expressing a profound insight with simplicity and brevity.
Or as defined by A.I. in “haiku”:
Syllabic dance flows,
Nature’s essence in three lines,
Haiku breathes its truth.

 

O lektorovi:

Meet our haiku guru, Kristian Petrík! The maestro of micro-verses and the reigning champion of counting syllables, he is our resident “expert” in all things 5-7-5. Rumor has it he once had a conversation with a Zen garden, and the cherry blossoms blushed in awe at his profound musings. Despite his eccentricities, Doctor Petrík is here to guide you through the enchanting world of hA.I.ku, where every moment is a poetic masterpiece waiting to happen. Join this linguistic wizard on a quest through the poetic cosmos, where every haiku is a portal to enlightenment, or at least a chuckle.

O workshope:

Príďte si zacvičiť s vlastnou hmotnosťou pomocou závesného systému TRX. Cvičenie je zamerané na celé telo.

 

O lektorovi:

Posilňovaniu s vlastnou hmotnosťou a silovému tréningu sa venuje vyše 10 rokov – autorka článkov a inštruktážnych videí v oblasti fitness pre viaceré portály – tvorba inštruktážnych videí pre vlastný YouTube kanál Sexi s Lexi – vedenie skupinových tréningov TRX – relácia Fit s Lexi na TV Bratislava – je súčasťou série bežeckých pretekov Behaj lesmi kde vedie rozcvičenie pred behom

IG: fit_lexa FB: LexaFit YouTube: Sexi s Lexi

O workshope:

Budem rada ak ťa naučím, že len “obyčajné” dýchanie ti vie skvalitniť život a zlepšiť držanie tela. Na mojom workshope sa naučíš prepojiť bráničné dýchanie so silovými prvkami akými sú napríklad drepy alebo doska (plank)

O lektorke:

Volám sa Lucia a som vyštudovaný tréner a fyzioterapeut. Moja práca je pre mňa hobby. Rada ľudí učím a ukazujem ako všetko na tele so všetkým súvisí.

O workshope:



Je nástroj, ktorým je možné trénovať ľudský mozog. Vizualizácia vplýva výrazne na jeho pravú hemisféru, ktorá je zodpovedná za tvorivosť, emócie, intuíciu, umenie, celkové/holistické chápanie. Vďaka práci s imagináciou sa zvyšuje všeobecná bystrosť, tvorivosť, získava sa komplexnejšie/celistvejšie videnie reality (problémov, výziev, hodnôt života a pod.) jej detailov. Vďaka imaginácii je možné stať sa citlivejším na svoje dary, osobné prednosti a nadobudnúť o nich jasné vedomie, pozýva do kontaktu s vnútorným Ja človeka. Tvorivá imaginácia má potenciál relaxu a uvoľnenia fyzickej a psychickej tenzie.
Ponúkam malú ochutnávku práce s vizualizáciou/imagináciou od predstavovania jednoduchých prvkov/tvarov po komplexnejší sled obrazov/príbeh.

 

O lektorovi:

Martina stretnete na hodinách NaE alebo školských teambuildingoch.

O workshope:

Všetci ho poznáme, ale čo presne stres znamená? Ako ho môžeme rozpoznať v našom tele, v našich myšlienkach, v našom prežívaní a správaní? Existuje aj pozitívny stres? Môže nám aj na niečo slúžiť? Aký dopad má na naše zdravie dlhodobý stres? Ako s ním najlepšie zaobchádzať?
Workshop je určený pre tých, ktorí chcú nie len viac vedieť, ale majú chuť aj seba samých lepšie spoznať.

 

O lektorke:

Som klinická psychologička, psychoterapeutka a mama dvoch súčasných bilgymákov. Venujem sa psychoterapeutickej liečbe dospelých aj detí v súkromnej praxi – www.psychologickesluzby.sk. V liečbe prepájam viaceré prístupy, v ktorým som získala príslušné vzdelanie. Venujem sa rôznym ťažkostiam ako sú úzkosti, fóbie, poruchy nálady, vyhorenie, poruchy príjmu potravy a pod. Na mojej práci ma teší okrem pomoci druhým aj možnosť neustáleho seba spoznávania, objavovania a vzdelávania.

O workshope:

Dozviete sa základné poznatky o:

  • Krátka história canisterapie
  • Pojem canisterapie
  • Rozdelenie canisterapie
  • Význam canisterapie z fyzického, psychického, sociálneho hľadiska.

Zažijete tiež priamu ukážku niekoľkých techník využívaných v liečebnom procese. (polohovanie, pohybové, statické hry, oblizovanie, kŕmenie psa, starostlivosť o srsť ako rozvoj jemnej motoriky).
Všetko bude prebiehať formou voľnej diskusie, priamej improvizácie študentov ako terapeutov i ako klientov.

 

O lektorovi:

Som kvalifikovaný zdravotnícky pracovník (vyššie vzdelanie) zručnosti a skúsenosti som nadobudla v nemocniciach, domovoch sociálnych služieb, v detských domovoch aj ako dobrovoľník v rodinách. Snahou veci zlepšiť, som prešla rôznymi tréningovými a vzdelávacími programami.
Lásku k zvieratkám som cítila od malička. Najviac som obdivovala psy. Bavilo ma pozorovať ich ako sa hrajú, pobehujú, očuchávajú, oddane svojich pánov sprevádzajú, chránia a hlavne ako nám pri každej príležitosti preukazujú svoju náklonnosť a lásku. Spoznávaním, pozorovaním a porozumením som prišla na to, že psy okrem toho, že sú veľmi múdry, sú tiež veľmi empatický, citlivý, a je len na nás ako využijeme tento ich potenciál. Už niekoľko rokov ma sprevádzajú na každom kroku a spolupráca s nimi dáva mojej práci väčší zmysel, radosť, no najväčším benefitom tejto spolupráce je oveľa rýchlejší progres s klientmi.

O workshope:

Myslíte si, že neviete kresliť?
Možno máte lepšiu východiskovú situáciu ako mnohí, čo si myslia opak.
Stresoval by vás prísne vymedzený čas na prácu?
Možno to naopak bude zábavný motor, ktorý vám pomôže.

 

O lektorovi:

Pala stretnete najčastejšie v ateliéry školy na UML alebo REMku. 

O workshope:

Možno aj vy cítite stres, keď:

  • za brigádu vám nezaplatia tak, ako ste sa dohodli;
  • pracujete so spolužiakmi na spoločnom projekte a jeden sa „vykašle“ na to, čo sľúbil urobiť;
  • súrodenec povie rodičom vec, o ktorej sľúbil, že zostane medzi vami;
  • zistíte, že s učiteľom máte odlišné porozumenie pokynov k zadaniu.

V takýchto situáciách človeku pomôže schopnosť, ktorá sa v škole neučí: schopnosť vyjednávať a vytvárať dobré dohody.

Na workshope sa pozrieme na to (a ukážeme si), prečo je dôležité vedieť druhým vysvetliť, o čo mi ide, vedieť porozumieť, o čo ide im, a ako si k sebe nájsť cestu a dôveru, aby sme korektne vychádzali.

Uplatníme princípy integratívneho vyjednávania podľa Harvardskej školy, ktoré v živote použijete častejšie než vedomosti o Vestfálskom mieri.

 

O lektorovi:

Peter Guštafík pôsobí ako lektor vyjednávania a mäkkých zručností, s dôrazom na schopnosť viesť dialóg aj medzi stranami v nevyváženej pozícii. Dlhodobo spolupracuje so združením PDCS, ktoré sa venuje transformácii konfliktov.

O workshope:

Určené pre všetkých, ktorí a ktoré sa chcú naučiť zvládať svoj stres a relaxovať. Na cvičenie autogénneho tréningu nepotrebujete fyzickú kondíciu, ani činky. Dokonca môžete (ba priam je to tak odporúčané) pri ňom len tak ležať a netreba pohnúť ani prstom. Nejedná sa o žiadnu techniku zvárania, ani mágiu, ale bežne používanú a rešpektovanú psychoterapeutickú metódu, ktorú si cvičením môžete osvojiť. Stačí trochu vôle, sústredenia a vlastným pričinením si môžete navodiť stav prehĺbeného uvoľnenia. V rámci workshopu si metódu predstavíme a vyskúšame. Odporúčam prísť s otvorenou mysľou a pohodlným (voľným) oblečením. PS: Netreba sa obávať svalovice.

 

O lektorovi:

Som psychológ a nehanbím sa za to:) Okrem dvoch popoludní na Bilgyme pôsobím na Katedre psychológie FIF UK a mám vlastnú psychologickú prax. Rád spoznávam nové na sebe aj druhých a podporujem na ceste k objavovaniu nových zdrojov.

 

O workshope:

Príďte si zahrať, zaspievať, zatancovať, povajbiť na spoločnú jam session! Dáme improvizácie, covery, môžeme si ukázať nejaké hudobné tipy a vychytávky a pobaviť sa aj o organizácii koncertov a pódiovom prejave. Hudba je univerzálny jazyk a hlavne hudba spája. Pre mnoho ľudí (vrátane mňa) je to dokonalá forma sebavyjadrenia. Veľmi rád sa s Vami podelím o moje skúsenosti. Prineste si vlastný hudobný nástroj. Ak nemáte, verím, že sa v skúšobni niečo nájde a bude ochota si to navzájom bezpečne zazdieľať 🙂

 

O lektorovi:

Hrám na bicie, klavír a gitaru, trochu aj spievam. Prvú kapelu som založil na strednej a odvtedy som odohral a spoluorganizoval cca 150 rôznych koncertov/eventov. Hral som v Prahe, vo Viedni, v Budapešti, na námestiach, v špinavých undergroundových kluboch a aj na festivale Rock for People. Prešiel som rôznymi kapelami a štýlmi. Niektoré boli dlhodobé, niektoré boli projekty na jednorazový event. Od coverov až po vlastnú tvorbu. Milujem tvrdú muziku ale rád zahrám aj hip hop alebo Beatles. Medzi moje najúspešnejšie hudobné počiny patria kapely Me Against All (stále aktívna), Nirvana Revival a Konečná verzia. Zároveň som roky pracoval v bratislavskom MMC ako bedňák a zažil milión koncertov a rozhovorov s profi hudobníkmi a bol som aj na slovenskom turné s Kontrafaktom ako šofér a technik ich kapely.

O workshope:

„S čím dnes prichádzate?“ Jedna trieda, autobus do školy, terapeutická ambulancia, dvaja tínejdž ľudia. Šimon a Zoja. Ich životy. Pretkané i osve. Poznajú sa dlho. Ale poznajú sa dobre? Sami seba i navzájom? Ťažko povedať. Začína sa im totiž zdať, že ani nie. Ako ďalej a čo s tým? Každý človek v mladosti prežíva určitú krízu identity. Dospievanie je boj, pocit bezradnosti, neistota z budúcnosti. Takéto momenty dokážu byť rýchle a neškodné, no môžu vyústiť aj do hlbších problémov s duševným zdravím. Je dôležité nebáť sa požiadať o pomoc, keď ju potrebujeme. Nikto predsa nie je sám.

Tieto témy otvoríme a následne spolu so žiačkami, žiakmi a odborníkmi rozdebatujeme priamo v triedach. Ide totiž o takzvanú classroom play. Autorka pri jej písaní vychádzala z rozhovorov s viacerými odbornými kapacitami, no aj z terénneho prieskumu medzi ľuďmi vo veku 16 – 18 rokov.

 

O ľuďoch, ktorí za workshopom stoja:

Činohra Slovenského národného divadla (SND) pripravila projekt pre študentov stredných škôl pod názvom Čaute! Čaute je režijným debutom herca Roberta Rotha. Ide o výsledok iniciatívy Európskej divadelnej konvencie (European Theatre Convention), medzinárodnej organizácie, do ktorej Slovenské národné divadlo patrí viac ako dvadsať rokov. Za textom stojí Tereza Trusinová. Dramaturgom hry je Mário Drgoňa. K spolupráci tvorivý tím v začiatkoch tvorby textu prizval aj psychológov Martina Milera a Zuzanu Milerovú, ktorá má skúsenosti špecificky s poradenstvom pri vzťahových, emočných či školských ťažkostiach stredoškolákov. Zoju/terapetuku hrá Alexandra Lukáčová a Šimona/terapeta stvárni Kristóf Melecsky.

O workshope:

Workshop pre študentov strednej školy so zameraním na dobrovoľníctvo, prosociálneho správania a rozvoja reziliencie v školskom prostredí, ako dôležitého aspektu s prínosom pozitívnych zmien v školskom prostredí a spoločnosti.
Cieľom workshopu bude prezentácia, cez ktorú sa budem snažiť interaktívnou formou vtiahnuť študentov do priameho deja, v súvislosti s dobrovoľníctvom v kontexte prosociálneho správania. Tým, že dobrovoľníctvo a prosociálne správanie prinášajú pozitívny efekt do životov mladých ľudí a znižujú mieru stresu, pozitívne pôsobia na osobnostný rast a rozvoj, prinášajú obohacujúce skúsenosti, motivačný efekt, prísun priateľstiev, tak prevediem študentov aj cez video k odolnosti (reziliencii), čo im môže vniesť nový pohľad ako prekonávať životné zmeny, ako byť odolný voči záťažovým situáciám, či výzvam nielen v školskom prostredí, ale predovšetkým v osobnom živote. Tieto tri oblasti sú podstatnými piliermi, ktoré by mohli študentom objasniť nový obzor, rôzne životné ponuky, ako získať zručnosti, učiť sa zdolávať náročné situácie s nadhľadom, kriticky myslieť, vykonávať správne rozhodnutia a hľadať nové možnosti čo najlepšieho využitia voľného času.
Na záver workshopu otvoríme spoločne diskusiu a malým prekvapením ukončíme zážitkový workshop. 🙂

 

O lektorovi:

Volám sa Sláva Kročková, pracujem v Nemocnici Bory ako sociálna pracovníčka a koordinátorka dobrovoľníkov. Venujem sa vzdelávaniu mladých ľudí a rada by som Vám predstavila cez zážitkový workshop, čo pre Vás znamená dobrovoľníctvo, prosociálne správanie a ako byť odolný voči rôznym životným či záťažovým situáciám. Zároveň aké výhody a prínosy môžete mať z toho vy. Budem sa tešiť, ak Vás daný workshop osloví.

O workshope:

Arteterapia – terapia výtvarným umením. Ak pociťujete napätie a stres, prídite sa odreagovať a vyjadriť svoje pocity prostredníctvom sveta farieb. Nechajte svojim emóciam voľný priechod, zrelaxujte a uvoľnite sa.

O lektorovi:

Špeciálny pedagóg na bilgyme a na Narnii, arteterapeut

O workshope:

Príbeh o Odyseovi sa traduje viac ako 3000 rokov.  Pre grécky svet bol jeho návrat z trójskej vojny ukážkou hrdinského boja s prekážkami na ceste za domovom. No i príbehom toho, ako si zachovať vlastnú tvár. Aké prekážky zažívaš ty na svojej životnej ceste? Bol by Odyseus taký hrdina, ak by žil Tvoj príbeh? Poď spolu so Simonou a Zuzkou preskúmať svoju životnú cestu a nástrahy, ktorým čelíš.

 

O lektorovi:

Obe Zuzka aj Simona sa vo svojom vysokoškolskom štúdiu zamerali na psychológiu. Obe môžete stretnúť na našej škole – Zuzku na seminároch zo psychológie a Simonu na tretiackych hodinách občianskej náuky.

Celodenné workshopy

O workshope:

A good opportunity for lovers of vegetarian and Indian food to get acquainted with the preparation of authentic home-made Indian dishes. You will cook a vegetarian lunch with step-by-step instructions on how to prepare and combine ingredients, how to confidently handle spices, and use traditional Indian techniques to prepare a tasty and healthy meal. You do not need to have cooking skills to take part in this workshop, you will learn, and of course there will be a delicious meal waiting for you at the end as a reward.

 

O lektorovi:

Swapnu môžete poznať z našej Bilgym komunity napríklad ako učiteľku biológie a chémie.

O workshope:

Prvého februára 2024 bude prvá skúška tohto nového odvážneho orchestra. Ak už hráš na nejaký hudobný nástroj, výborne, prines ho so sebou. Ak ešte na žiadny nehráš alebo je transport tvojho nástroja príliš náročný (napr. klavír, harfa atď.), príď aj tak, nejaký nájdeme alebo vyrobíme. Na tomto workshope sa zoznámiš s možnosťami vedenej improvizácie a budeš mať možnosť v menších skupinkách vytvoriť vlastné skladbičky.

PS: počas workshopu budeme mať samozrejme aj pauzu.

 

O lektorovi:

Natália je huslistka a pedagogička na hudobnej škole vo Viedni.
Jej hudobne štúdia viedli do Rakúska. Na Univerzite Mozarteum študovala inštrumentálnu pedagogiku, kde sa vrámci magisterskeho projektu venovala téme kreativity. Koncertnú hru na husliach absolvovala na Bruckneruniversität v Linzi a na Konzervatóriu v Innsbrucku.
Ako hráčka v rôznych orchestroch a komorných telies precestovala viaceré európske krajiny, ale vrchol jej kariéry predstavuje jednoznačne koncertné turné ako hráčka na kartón ;).

O workshope:

Ak máš chuť si zahrať bedminton proti svojim kamarátom alebo spolužiakom, tak táto aktivita je ako stvorená pre teba. Turnaj bude prebiehať systémom pavúka v štvorhrách. Treba si nájsť parťáka.

O lektorovi:

Jana stretnete na našej škole na hodinách telesnej výchovy.

O workshope:

Že ste nikdy neskúšali maľovať miniatúry? Pohoda. Tento workshop je vhodný aj pre začiatočníkov, naučíme vás pár základných techník, s ktorými sa dajú dosiahnuť na detailne spracovaných postavičkách slušné výsledky. Ako suvenír si odnesiete peknú namaľovanú figúrku. Workshop je vhodný aj pre pokročilých – nájdite si čas pre seba a svoje hobby. Nie sme limitovaní časom, čiže v prípade záujmu môžeme potiahnuť aktivitu až do večera.