Koniec októbra mali naše študentky a študenti vyznačený v kalendári červenou farbou – konečne sa dočkali výletu do španielskej Salamancy pod vedením učiteliek španielskeho jazyka Cristiny Simón Alegre a Márie Gromošovej. 

Prijatie od školy Colegio Delibes

Do Salamancy sme dorazili po celodennom cestovaní v nedeľu 22. októbra. V tomto historickom mestečku nás privítal riaditeľ jazykovej školy Colegio Delibes Miguel Ángel Benito Sánchez a rodiny, ktoré na týždeň ubytovali našich študentov a študentky. 

Colegio Delibes nám pripravilo pestrý program; doobedie patrilo vzdelávaniu sa na intenzívnom jazykovom kurze – po dvoch hodinách gramatiky nasledovali dve konverzačné hodiny, obed v rodinách a kultúrno-vzdelávací program. 

Spoznávanie histórie Salamancy

 

Aj napriek dažďu sme absolvovali prehliadku tohto krásneho historického  mesta, literárnu exkurziu po stopách známych španielskych autorov –  Miguela de Cervantes, autora legendárneho rytiera Dona Quijoteho, prešli sme sa po záhrade Calixta a Melibei, romantických hrdinov z románu La Celestina a dozvedeli sme sa, že Španielsko je rodiskom pikareskného románu. 

Okrem zaujímavého vzdelávacieho programu našich študentov a študentky čakala aj fotorally v umeleckej štvrti Barrio del Oeste, kde mali hľadať zaujímavé graffiti a fotiť sa pri nich. Navštívili sme aj galériu Casa Lis, v ktorej sme obdivovali umenie štýlu art deco a modernizmu. Medzi najobľúbenejšie aktivity našich študentov a študentiek sa zaradili tapas večer a hodina latinskoamerických tancov s charizmatickým kubánskym lektorom Henrym. 

Ponorenie sa do španielčiny

Obrovským plusom celého výletu bol pobyt našich študentov a študentiek v španielskych rodinách; deti tak boli celé dni vystavené komunikácii v cudzom jazyku, naučili sa veľa o spôsobe života v tejto skvelej krajine, učili sa v praxi využívať svoje komunikačné zručnosti, nasávali inú kultúru a vyšli zo svojej zóny komfortu. Od vyučujúcich z Colegia Delibes dostali naši študenti a študentky kopec pochvál na margo ich španielčiny, čo nás veľmi potešilo a motivovalo nielen ich, ale aj nás v našej práci. 

Adiós, España

 

 

So Španielskom sme sa rozlúčili v sobotu v slnečnom hlavnom meste, kde sme si pozreli hlavné námestie či krásny park Retiro. Veríme, že si tento podarený vzdelávací pobyt v budúcnosti zopakujeme 🙂 olor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Text: Mária Gromošová
Foto: Mária Gromošová, Cristina Simón Alegre