Fotografia: Študenti, priatelia a zamestnanci na Language Buildingu

Každý rok na konci júna sa niekoľko učiteľov, priateľov zo Škótska a USA a všetci druháci vyberú na týždňový teambuilding, aby sa lepšie spoznali a zamerali na angličtinu. Tento teambuilding je oproti ostatným, ktoré študenti zažívajú, jedinečný tým, že sa ho zúčastňuje celý druhý ročník, a nie len jedna alebo dve triedy. Najmä posledné dva roky sme našli spôsob, ako spojiť celý ročník na mieste zvanom Planinka.

Picture2
Fotografia: Škótski priatelia a pomocníci

Téma, o ktorej sme tento rok diskutovali, sa sústredila na kontexty, v ktorých sme vyrastali a v ktorých žijeme v súčasnosti a na to, ako nás ovplyvňujú kontexty a ľudia okolo nás a ako my ovplyvňujeme ich. Študentov sme povzbudili, aby vystúpili zo svojej komfortnej zóny tým, že celý týždeň používali angličtinu a otvorili sa a spoznali niektorých svojich spolužiakov, ktorých ešte dobre nepoznali.

Tohtoročné špecialitky

V tomto roku sa v našom teambuildingu objavili dva nové faktory. Prvým je, že sme mali možnosť privítať deväť stredoškolákov a dve zamestnankyne (Julie a Emily) z Minnehaha Academy, školy, s ktorou sme nadviazali spoluprácu takmer na dve desaťročia. Prileteli sem na dvojtýždňový výlet, aby si pozreli našu školu a strávili čas so študentmi Bilgymu, z ktorých dvaja budú budúci rok na pol roka študovať v Minnehahe. Naším cieľom pri tomto výlete bolo tiež poskytnúť našim študentom Bilgymu možnosť hovoriť v angličtine s cudzincami ich veku.

Fotografia: Skupina z Minnehahy

Druhou významnou zmenou bolo, že sme naše dobrodružstvo začali v Bratislave, aby sme študentom priblížili históriu našej školy a ľudí, ktorí ju založili. Žiaci museli najprv pracovať vo svojich domácich triedach, aby našli “zahraničných agentov” v miestnom nákupnom centre a potom sa rozdelili do nových skupín. Keď už boli v týchto zmiešaných skupinách, dali sme im sériu úloh, ktoré sa končili pašovaním textov C. S. Lewisa cez Staré mesto. “Zahraniční agenti” boli zmesou škótskych dobrovoľníkov/priateľov, zamestnancov Minnehaha, niekoľkých našich anglicky hovoriacich kolegov a niekoľkých absolventov Bilgymu. Celá skupina ukončila deň v kostole Cirkev Bratská, kde si vypočula Milana Čičelu, ktorý rozprával o živote v časoch komunizmu/socializmu.

Fotografie: 1. Skupinový čas v Bratislave 2. Milan Čičel odpovedá na otázky Jany Kerekrétyovej

Hry a diskusie

Zvyšok nášho jazykového dobrodružstva sa odohrával v Planinke, kde sme hrali hry, diskutovali v malých skupinkách o našich životoch a súvislostiach, varili výborný guláš, absolvovali celodennú túru, hrali rôzne športy, spievali z nášho čerstvo vydaného spevníka (vďaka Janke Kerekrétyovej) a trávili voľný čas rôznymi aktivitami. Naši študenti trávili počas organizovaného programu čas vo svojich určených skupinách, ale mali čas aj na stretnutia s inými priateľmi počas našich dlhších popoludňajších voľných chvíľ.

 

Fotografie: 1. Skupinová výzva 2. Diskusie/reflexie v malých skupinách 3. Turistika v skupine 3

Medzi najobľúbenejšie aktivity patrili basketbal, futbal, americký futbal, stolové a strategické hry, vyfarbovanie omaľovánok, tetovanie hennou a kupovanie “toastov” od tímu snov učiteľov v našom bufete. 

Fotografie: 1. Futbal 2. Kartové hry

Hitom bola aj naša gulášová súťaž, v ktorej žiaci súťažne bojovali o prestížnu cenu za najchutnejší guláš (cenu si odniesla trieda “I”).

 Celkovo bol tohtoročný Language Building náročný, no zábavný zároveň. Dúfame, že druháci si prehĺbili staré priateľstvá aj nadviazali nové a že z tábora odchádzali s väčšou istotou v angličtine a s novými priateľmi z iných miest.

Fotografie: 1. Stretnutie s priateľmi 2. Niektorí z porotcov guláša 3. Víťazi triedy “I”!  4. Písanie poznámok do táborovej pošty

Text: Sierra Stopper