| SK | EN |
You have visited

ISIC

ISIC is a multifunctional card available for elementary / high school attendees from age of six. New cards can be ordered by school or by individuals, even in case of theft or loss. The card is valid for one school year.

ISIC can be used as an electronic purse and used in public transport, trains and busses, but also for ordering school lunches and for clocking in and out of school.

ISIC – discounts

Thanks to ISIC you are entitled to various discounts. The list of places that offer them can be found here: https://isic.sk/zlavy-na-slovensku/.

ISIC – prolonging the validity – for discounts

ISIC licence for claiming the offered discounts needs to be prolonged by purchasing the ISIC sticker for each school year, which costs 10€. Freshmen get the validation sticker when purchasing their ISIC card (the fee is paid at registration). In all consecutive years, students purchase their validity prolongation sticker themselves via the web page: https://www.preukazstudenta.sk/stredna-a-zakladna-skola?qt-stredna_skola_a_zakladna_skola=preukaz_studenta

ISIC – prolonging the validity – for transportation

It is up to you whether you decide to prolong the ISIC transportation chip. It can be done in two ways:

1. Via SMS

If you are still a student and want to use ISIC/EURO<26 for transportation in June via SMS.

Step 1 :  Send an SMS to 8844

              SMS format: TC space SURNAME space CHIP NUMBER (do not use diacritic  in your surname)

Step 2:   wait for the confirmation SMS

Step 3:    activate the discount

               You will activate the discount by tapping the terminal at school or in transportation.

Send an SMS to 8844 in the following format: TC space SURNAME space CHIP NUMBER (do not use diacritic in your surname). After receiving the confirmation SMS ask one of our nice reception ladies to tap your ISIC (tapping in where you clock in and out of school will not do the trick)

2. Prolongation via UBIAN app

Another way of prolong your ISIC is via UBIAN app. Instructions can be found here: https://www.ubian.sk/login.

ISIC LOSS / THEFT / or DAMAGE

If you need a brand new ISIC, you can order one by yourself at www.objednaj-preukaz.sk or the school can do it for you. You only need to ask at tajomnik@bilgym.sk.

FAQ

I have ISIC from my previous school. Can I still use it?

No. ISIC is issued for particular school, the name of which is printed on the card. Therefore, it is not possible to prolong the validity of ISIC at a different school.

Do I need to prolong the validity of ISIC if I am to go to study abroad?

Prolonging ISIC validity is not mandatory. You can, however, use the card abroad to get different discounts (e.g. museum admissions, etc), so prolonging it may be a good idea.

You have visited

ISIC

Preukaz žiaka ISIC je multifunkčný preukaz dostupný pre žiakov stredných a základných škôl vo veku od 6 rokov. Nové preukazy (aj v prípade krádeže/straty) vie objednať škola alebo si ich objedná žiak sám. Platnosť preukazu žiaka – ISIC je vždy na jeden školský rok.

Na čip v preukaze si môžeš nahrať napríklad elektronickú peňaženku (električenku v MHD, vlakoch, autobusovej doprave…), ale aj obedy v škole a evidovať svoje príchody/odchody zo školy.

ZĽAVY NA ISIC

Vďaka ISICu máte nárok na rôzne zľavy. Zoznam zliav dostupných na Slovensku nájdete tu – https://isic.sk/zlavy-na-slovensku/.

PREDĹŽENIE PLATNOSTI ISICUNA ZĽAVY

Licencia ISICu potrebná na zľavy sa predlžuje zakúpením známky ISIC na nový školský rok. Známka stojí 10€. Prváci dostávajú známku na daný školský rok v rámci zakúpenia ISICu (poplatok odovzdávajú pri zápise). V ďalších ročníkoch si predlžujú žiaci platnosť ISICu sami cez webstránku – 

https://www.preukazstudenta.sk/stredna-a-zakladna-skola?qt-stredna_skola_a_zakladna_skola=preukaz_studenta

PREDĹŽENIE PLATNOSTI ISICU – DOPRAVNÉHO ČIPU

Je na tebe či si chceš prolongovať dopravný čip. Platnosť čipu môžeš predĺžiť dvoma spôsobmi:

1. Prolongácia cez SMS

Ak pokračuješ v štúdiu a chceš využívať zľavu v doprave na svojom preukaze študenta ISIC/EURO<26 v doprave aj ďalší školský rok, od júna si ho môžeš predĺžiť aj prostredníctvom SMS.

Krok 1: Pošli SMS na číslo 8844 v tvare: TC medzera PRIEZVISKO medzera ČÍSLO ČIPU (priezvisko zadávaj bez mäkčeňov a dĺžňov).
Krok 2: Počkaj na potvrdzujúcu SMS
Krok 3: Oslov našu recepciu, aby ti priložili ISIC k terminálu (priložením ISICU tam, kde si pípaš dochádzku, si čip nepredĺžiš)

2. Prolongácia cez appku UBIAN

Druhou možnosťou je prolongovať čip cez appku UBIAN. Využi k tomu návod na tejto webstránke – https://www.ubian.sk/login.

STRATA / KRÁDEŽ / POŠKODENIE ISICu

Ak si potrebuješ vybaviť nový ISIC, môžeš si ho objednať sám/a na https://www.objednaj-preukaz.sk/kategoria-produktu/duplikaty/.

INÉ OTÁZKY

Mám ISIC z predošlej školy. Môžem si ho nechať a používať ten?

ISIC je viazaný na konkrétnu školu, ktorá je na ňom napísaná. Nie je teda možné si predĺžiť platnosť ISICu zo starej školy a používať ďalej ten.

Potrebujem si platnosť ISICu a dopravného čipu predlžovať, ak idem študovať do zahraničia?

Predĺženie ISICu a dopravného čipu nie je povinnosť. Rozhodnutie je na tebe. S platným ISICom sa však môžeš preukazovať aj v zahraničí a na niektorých miestach mimo Slovenska si vieš tiež uplatniť rôzne zľavy.

X