Tento týždeň naši tretiaci v rámci Občianskej náuky preberali tému „Duševné zdravie a klinická psychológia“. Na hodine sme privítali vzácneho hosťa, Darrena Jacksona, ktorý pracuje ako psychoterapeut v Škótsku a na našu školu sa dostal vďaka D3 a predchádzajúcej spolupráci na druháckych Language Buildingoch.

Darren priblížil tretiakom prácu psychoterapeutov (aj v porovnaní s psychológmi a psychiatrami) a viedol nás zložitou, ale zároveň veľmi dôležitou témou duševného zdravia.

Jedna zo študentiek opísala jej skúsenosť z hodiny a čo sa na nej naučila takto:

Seminár s Darrenom bol úžasný, lebo som si uvedomila, že vaščinou neriešime duševné problémy tak isto ako fyzické – napríklad zranenia. Taktiež mi pomohol pochopiť, ako sa cítia ľudia, ktorí trpia mentálnymi poruchami a ako fungujú antidepresíva. Takže som sa toho naučila dosť veľa.

Páčilo sa mi, že sme sa rozprávali aj o našom duševnom zdraví a o tom, čo všetko ho ovplyvňuje. Napríklad sociálne siete a porovnávanie sa veľmi ovplyvňuje naše duševné zdravie a to, ako skresľuje videnie samých seba, čo je veľmi škodlivé najmä pre ľudí v mojom veku.

Odpovedaním na intímne otázky (určené len pre nás) sme sa pozerali na svoj život z rôznych perspektív. Táto aktivita nám umožnila zistiť stav nášho duševného zdravia a zároveň nájsť cestu, ako si ho zlepšiť.

Táto hodina bola pre mňa veľmi obohacujúca.”

Darrenovi sme vďační za to, že bol na našej hodine a tešíme sa na ďalšie stretnutia a zároveň diskusie o tejto dôležitej téme.

Dávid Laco a Paulína Kožuchová (učitelia Občianskej náuky)

mental health1