September znamená pre Baraku nový začiatok a to aj pre tých, ktorí sú jej súčasťou už niekoľkýkrát. Áno, veď každý rok je v niečom jedinečný a špeciálny, no tento rok o to viac, že sme sa ocitli v bezprecedentnej korona-situácii. Napriek nej, koncom leta chodby a izby na Haanovej 28 opäť ožili. Sme tu znova – v ročnom záväzku komunite a v snahe byť požehnaním
(doslovný význam “Baraka”) jeden druhému, škole a Bratislave. Všetci sme si plne uvedomovali všadeprítomné otázky, ktoré momentálne obdobie prináša o spoločnom živote. Budeme v škole aj o pár týždňov? Ako by pre nás vyzerala karanténa, kebyže nás teraz znovu zavrú? Ako prebehnú dobrovoľnícke stáže? Je tu vôbec niekto, kto vie variť?

Pätnásť odvážlivcov čelí výzve ktorú prináša toto obdobie. Päť prichádza aj po minulom roku – veteráni života v karanténe – a zvyšných desať sú nové tváre. Dávid a Zuzka sú na čele ako tzv. workeri, Marek a Randi fungujú ako tzv. helperi – extra dvojica pomocných rúk pri koordinácii a koučingu niektorých účastníkov. A potom je tu jedenásť iných Barakáčov, štvrtáčky Paula a Salma, piataci Ady, Hanka, Filip, Klára, Paťo, Hela, Aďo a Rudo a gapyearistka Nika (ktorú vítame ako našu prvú ne-bilgymáčku!)

Aj keď nevieme ako bude tento rok vyzerať, sme v tom spolu. Ako sa situácia s COVIDom vyvíja, začíname na najbližšie týždne intenzívny režim s extra opatreniami. Zaviazali sme sa k tomu, že bude dodržiavať sociálne odstupy v ešte intenzívnejšej miere, aby sme sa postarali o bezpečie našej skupiny. To znamená veľa času spolu – spoločne žijúc, študujúc a pomáhajúc našej komunite. Kto vie ako popritom vyrastieme!

Text: Miranda Cramer
Foto: Nika Krajčíková