Pokračujeme v medzinárodnej spolupráci s gymnáziom z Berlína.

AKO TO CELÉ ZAČALO

Začiatok tejto spolupráce siaha až do roku 2019, kedy sme sa po prvýkrát stretli s riaditeľom Michaelom Tiedje aj žiakmi Evanjelického gymnázia z Berlína. Prišli k nám na výmenný pobyt, jeden zo série plánovaných troch. O tomto našom spoločnom zážitku si môžete prečítať v našom článku.

COVIDOVÁ PAUZA

Druhá výmena sa mala uskutočniť na jar 2020, ale prekazila nám ju pandémia covidu a museli sme si počkať až doteraz. Medzitým pôvodní účastníci už aj zmaturovali, tak sme plán prepracovali a zapojili do neho nových žiakov.

SPOLUPRÁCA POKRAČUJE

V marci tohto roku konečne odcestovala skupina 12 žiakov z tretieho ročníka a 2 učiteľky na pobyt v Berlíne. Napriek zlým počiatočným znameniam, ako napríklad štrajk dopravcov v Nemecku a kvôli nemu posun odchodu o jeden deň, sa pobyt naozaj vydaril. Navštívili sme partnerskú školu, kde sme sa najskôr len pozreli na pár hodín, no potom mali naši žiaci aj spoločné vyučovanie s nemeckou skupinou žiakov, ktorá by nás mala neskôr navštíviť. Po zoznámení sa mali dejepis s Michaelom, kde porovnávali dvoch panovníkov – im blízkeho Fridricha Veľkého a nám blízku Máriu Teréziu. A naši žiaci sa veru nedali zahanbiť, keď v nemčine zvládali aj diskutovať či odpovedať na otázky k téme.

Samozrejme, pozreli sme si aj Berlín a blízky Postupim, poobzerali sme známe pamiatky a vyskúšali niektoré špeciality ako Currywurst alebo Döner. Nazbierali sme plno krásnych dojmov a porobili veľa skvelých fotiek. Domov sme odchádzali veľmi spokojní a už sa tešíme na návštevu našich partnerov na jeseň.

Text a foto: Zuzana Anettová