Marec je už od dávna nazývaný mesiacom kníh. Je to dlhodobá tradícia, ktorá  vznikla ešte za čias Československa a práve preto sme sa rozhodli zorganizovať na našom Bilgyme KNIŽNÝ SWAP.

Tento nápad vznikol na základe swapu s oblečením, ktorý sa konal na Bilgyme v novembri. Povedali sme si, že tento krát sa budú vymieňať knižky. Hlavnou myšlienkou bolo posunúť do rúk niekoho iného vec, ktorá ešte môže byť efektívne využitá a nie len tak niekde pohodená a zabudnutá.  Hocikto mohol priniesť knihy a hocikto si mohol neskôr knihy zobrať. Knihy na vyswapovanie nemohli byť zničené, poškodené, roztrhané či obliate. Proste mali byť také, aby iní ľudia boli ochotní si ich s úsmevom privlastniť a s radosťou použiť.

Swap sme naplánovali na 19. marca. Naši “dizajnéri“ vyrobili reklamné plagáty a naše šikovné dobrovoľníčky vyrobili špeciálne krabicové poličky, do ktorých mohli ľudia knihy na vyswapovanie ukladať. Postupne, deň po dni do poličiek pribúdali knihy. Niekedy viac a niekedy menej, ale vždy niečo. Niekedy sa stávalo, že ľudia priniesli aj celé tašky naplnené knihami. Odhadom bolo všetkých kníh okolo 500.

Počas swapu chodili ľudia s nadšením medzi stolmi, obzerali si knihy, čítali ich prvé stránky. Knihy začali miznúť a návštevníci odchádzali zo swapu niekedy aj s plnými rukami kníh, ktoré vyswapovali. Knihy, ktoré ostali poputujú do domova dôchodcov, Teach For Slovakia, či do našej školskej komunity Baraka.

Osobne si myslím, že akcia mala veľký úspech, dokonca asi väčší ako som čakala. Ľudia chodili aktívne medzi knihami, diskutovali, radili si ktoré knihy sú dobré a ktoré sa oplatí zobrať. Keď niekto našiel knihu, ktorá sa mu páčila alebo ktorú hľadal, odchádzal s ňou šťastný. Vyšlo to celé na jednotku preto som veľmi vďačná všetkým dobrovoľníkom, ktorí so mnou spolupracovali, všetkým čo nám radili a pomáhali, a taktiež samozrejme žiakom, ktorí prijali túto akciu s takým entuziazmom a zapojili sa do nej.

Ešte jedna vec. Vďaka tomu aký táto akcia mala úspech, aké boli na to ohlasy a všetky tie pekné slová, ktorými mňa a dobrovoľníkov iní ľudia obdarovali, sme začali uvažovať nad permanentnou verziou tohto projektu. Tiež máme v pláne ešte ďalší SWAP s oblečením a kto vie, aké iné nápady nám prídu ešte do hlavy.

Viki Kubišová, organizátorka KNIŽNÉHO SWAPU