V apríli 2018 sa 23 odvážnych študentov a študentiek španielskeho jazyka vydalo na dobrodružno-náučnú cestu do južných končín Španielska – Granady, ktorá sa nazýva aj perlou Španielska. Tam sa zúčastnili na kurze španielčiny, ktorý zorganizovala jazyková škola Escuela Montalbán. Jazykový pobyt trval týždeň a ponúkol študentom možnosť nielen zdokonaliť sa v španielčine, ale najmä zažiť na vlastnej koži španielsku kultúru, oboznámiť sa s históriou Granady a pochopiť zvláštny španielsky zmysel pre humor.

Pondelok 9.4: Leteli sme z Bratislavy do Malagy a potom sme sa zviezli autobusom do Granady, kde rodiny čakali na svojich hostí, teda na našich študentov.

Od utorka do piatka chodili študenti do školy a boli zaradení do skupín podľa úrovne. Vedúca školy nám povedala, že študentov zo Slovenska tam majú prvý krát. Učitelia pochválili našich študentov, ktorí boli veľmi šikovní, milí a slušní. Ako sa hovorí, „bez práce nie sú koláče“, naši študenti tvrdo pracovali v škole a poobede sa mohli tešiť na pestrú ponuku kultúrno-zábavných aktivít.

Utorok 10.4: Pred školou na nás čakal úžasný sprievodca Juan, typický Španiel z Andalúzie. Sprevádzal nás po starom meste a rozprával veľmi veľa zaujímavých faktov o histórii Granady. Potom sme sa dostali na krásnu ulicu Calderería Vieja a išli sme hore kopcom po prekrásnej arabskej štvrti Albaicín. Na nešťastie lialo a hneď na začiatku prehliadky sme boli všetci „como una sopa“ (premočení ako polievka. Podarilo sa nám dosiahnuť náš prvý cieľ – dostať sa na rozhľadňu, odkiaľ je prekrásny výhľad na Alhambru. Ďalej sme smerovali k Sacromonte, kde bývajú granadskí Rómovia a nachádzajú sa tam známe „cuevas“ (jaskyne), na ktorých sa odohrávajú flamenco inscenácie. O show sa postarali dvaja gitaristi, tri „bailaoras“ (tanečnice) a jeden „bailaor“ (tanečník). Zistili sme, že flamenco naživo v jaskyni má schopnosť vkrádať sa do duše a srdca ako neskrotný živel. Flamenco má „duende“ (čaro), a to sme zažili na vlastnej koži.

Streda 11.4: Po škole sme išli do typických arabských kúpeľov El Aljibe de San Miguel. Čakalo na nás sedem bazénov s teplou a studenou vodou a malá sála na relax pri „té moruno“ (maursky čaj). Relaxovaní študenti sa mohli pripraviť na spoločný „tour de tapas“ v sprievode šarmantnej učiteľky Marisy, ktorá si našich študentov hneď obľúbila. Mali sme možnosť ochutnať rôzne tapas a všetky boli domáce a veľmi chutné. Okrem toho študenti zažili pravú atmosféru španielskej reštaurácie, kde sa stretávajú kamaráti a pozerajú futbalový zápas.

Štvrtok 12.4: Poobede sa študenti tešili na workshop flamenco s lektorkou Cristinou. Aj tí hanblivejší sa odvážili tancovať bez zabrán a bolo vidno, že sa dobre zabávali. Potom učiteľky Marisa a Adela pripravili gymkhanu o Granade. Každá skupina dostala papier s otázkami, ktoré sa museli pýtať ľudí na ulici. Výhercovia boli naši štvrtáci Andrej, Bero a Maria. Dozvedeli sa zaujímavé veci, napríklad, že typicky granadský koláčik sa nazýva „pionono“ a typický dom so záhradou má názov „carmen“. Čerešnička na torte nás čakala v srdci židovskej štvrti El Realejo, kde sa nachádza „churrería“ (obchod, kde predávajú čerstvé churros) Qué porras! Tam sme konečne ochutnali „churros con chocolate“ (sladké pečivo z múky a horká horúca čokoláda), vraj najlepšie v meste.

Piatok 13.4: Po škole nás Juan odprevadil na prekrásnu Alhambru. Tento moslimský palác patrí k najnavštevovanejším pamiatkám v Španielsku. Trochu sa nám vyčasilo a iba trocha popŕchalo, vďaka čomu sme sa mohli pokojne prechádzať po „Jardines del Generalife“ a „palacios nazarís“. Prechádzka bola dlhá, ale stála za to, človek sa tam stráca v kráse, všade sú kvety, fontány, ornamenty a mačky.

Sobota 14.4: Ráno sme sa odviezli autobusom do slávnej Córdoby. Na ceste sme sa zastavili v malej dedinke, kde majú olivovníky a vyrábajú olivový olej. Juan nám vysvetlil všetko okolo tohto „umenia“ a poradil nám, ako vybrať najkvalitnejší olivový olej. O hodinu sme došli do Córdoby a začali sme prehliadku. Konečne bolo teplo a slnko svietilo, vďaka čomu sa k nám dvojnásobne dostala omamná vôňa pomarančového kvetu, ktorá nás sprevádzala na každom kroku. Prechádzali sme sa po starom meste a dostali sme sa do jedného zo slávnych „patios“ (dvory), ktoré patria k UNESCO. Cez bránu starovekej hradby sme sa dostali do židovskej štvrte a Juan nás oboznámil so životom a osudom sefárdskych židov v Córdobe. Po obede sme sa dostali do slávnej mešity-katedrály. V súčasnosti slúži ako katedrála pre katolíkov, ale pôvodne bola postavená ako mešita. Juan nám ukázal všetky zákutia mešity a spomínal, že je tam pochovaný významný španielsky básnik Luis de Góngora. Na jednej stene je amulet „mano de Fátima“ pre moslimov a „mano de Miriam“ pre židov. Vyčerpaní od únavy sme sa lúčili s mešitou, ktorá u nás zanechala veľkú stopu.

Nedeľa 15.4: Išli sme do Parque de las Ciencias, obrovského areálu s interaktívnymi výstavami, biodomom a motyláriom. Každý si tam prišiel na svoje. Po obede sme po tanečno-hudobnej show v podaní Dory a Ružice išli do arabskej čajovne Nazarí. Dali sme si tam chutné a voňavé čaje s exotickými názvami.

Pondelok 16.4: Pondelok bol smutný, pretože sme sa lúčili s Granadou. Rodiny odprevadili svojich hostí na zastávku, kde čakal autobus. Všetky rodiny pochválili slovenských študentov a budú im veľmi chýbať. Autobus naštartoval a lúčili sme sa s impozantnou Alhambrou.

Hasta luego, Granada!
Cristina Simón Alegre