Pred pár dňami som sa vrátil z New Yorku, kde sme spolu s našim bývalým študentom a dnes už aj externým spolupracovníkom Bilgymu Petrom Hadvabom absolvovali množstvo zaujímavých stretnutí. Cieľom bolo spolu s Catalyst foundation zhodnotiť prvý rok nášho spoločného projektu inklúzie a navštíviť školu, ktorá sa o niečo podobné usiluje. Ďalším dôvodom návštevy bolo nadviazať partnerstvo s Trinity school – podľa Forbes číslo 1 v USA a stretnúť sa so zaujímavými ľuďmi.

Inklúzia made in New York

Ember Charter School vedie absolvent NYU Rafiq Id-Din a v škole sa snažia zachytiť černošské deti z málo podnetného prostredia v Brooklyne, poskytnúť im domov, bezpečie a to, čomu hovoria “connection”. Vedia, že ak ich tam chcú mať, deti musia vedieť, že to je ich škola, cítiť v nej svoju kultúru, hudbu a hodnoty. Vyhliadka kvalitného vzdelania a uplatnenia v živote je fajn, ale “connection” je v istej fáze života na prvom mieste. Na škole sa všetci (učitelia aj žiaci) nazývajú “brothers & sisters”.

Peter a brother headmaster Rafiq

Tanec na hodine dramatickej výchovy

So sister deputy director si porovnáme nechty

Brooklyn, doprava pre všetkých

Bilgym & Trinity school

Škola, ktorej historická časť zo začiatku 18. storočia pripomína Hogwarts school Harryho Pottera bola na našu návštevu veľmi dobre pripravená. Zažili sme skvelú hodinu anglickej literatúry so Cindy Muniz (Director of Global travel), debatu o hodnotovom profile školy so Sarah Bennison (Director of public sevice) a kaplánom Timothy Morehouse, o spolupráci medzi školami sme hovorili najmä s Johnom Allmanom (head of school) a Alexis Mulvihill (assistant Head of School for Academic Affairs). Chceli by sme pripraviť spoločný projekt medzi Bilgymom a Trinity a umožniť výmenný pobyt študentov a prípadne aj učiteľov.


kancelária riaditeľa je dôsledne strážená

 


Americká literatúra so Cindy Muniz


S Johnom Allmanom (head of school) a Cindy Muniz demonštrujeme budúcu spoluprácu

 Ľudia, myšlienky, príbehy…

Intenzívne dni v New Yorku boli mimoriadne inšpirujúce aj vďaka stretnutiam s výnimočnými ľuďmi. Okrem už spomenutých napr. s vedcom, vynálezcom a filantropom Jánom Vilčekom (narodil sa v Bratislave a v r. 1964 emigroval do USA), alebo rabínom Lordom Jonathanom Sacksom, ktorý mal na Trinity skvelú hosťovskú prednášku o modernej tyranii smartfónov a veciach, ktoré sú v živote dôležité, či exprezidentom NYU Johnom Sextonom o ďalšej spolupráci.

Bolo dobre, naše svety sa rozšírili.


s Jánom Vilčekom, nositeľom Národnej medaily za technológie a inovácie za rok 2012


na party s rabínom Lordom Jonathan Sacksom o potrebe sabbatu ako “no screen day”


v kancelárii so skvelým rozprávačom príbehov a inšpirujúcim človekom Johnom Sextonom

 

Dušan Jaura
riaditeľ Bilgymu