Na Bilgyme sa od septembra začína nový projekt s názvom Baraka – Bilgymácka rezidenčná komunita. Mnohí na škole o tom už čo-to vedia, koniec-koncov v hlavách a srdciach viacerých z nás je už nejeden rok. To čo ale možno neviete je, že s pilotnou verziou začíname už budúci rok! V piatok sme to oficiálne potvrdili najstarším študentom (ktorých by sa Baraka už teraz mohla týkať) a týmto článkom o tom dávame vedieť celému svetu.

Samozrejme, popri vzdelávaní sa dlhodobo snažíme pracovať s myšlienkou komunity – triednej, záujmovej, školskej, (svetovej?) a boli by sme radi aby sme sa tu všetci v niečom cítili ako doma. O toto sa budeme snažiť naďalej, ale odteraz (resp. od septembra) bude mať niekoľko z nás (študentov, absolventov a učiteľov) šancu vyskúšať si to o stupeň hustejšie. Budú sa sem môcť reálne presťahovať a skúsiť, čo skutočne znamená spolu bývať, pracovať a rásť. Ak by ste si o tom chceli zistiť viac (či už len-tak zo zvedavosti alebo dúfajúc vo viac), všetko nájdete na stránke www.baraka.sk.

V užšom tíme Baraky nájdete staro(mladé) tváre Bilgymu ako tú patriacu Janovi Bánovi (ktorý bude koordinovať učiteľov s dobrovoľníckymi projektami na škole, ale nebude tam priamo bývať) alebo Dávidovi Lacovi (ktorý tam bývať bude). Zároveň sme ale radi že sa do projektu a školy celkovo pridá, a v niektorých prípadoch aj presťahuje, aj niekoľko ľudí „zvonku“, ktorých pritiahla samotná myšlienka. Jednou z týchto budúcich členiek Baraka komunity je Zuzana Kotvanová, ktorú vítame a poprosili sme ju aby nám trochu priblížila seba, projekt a aj svoju skúsenosť s komunitným životom.

Ahoj a vitaj! Pre tých čo ťa nepoznajú – kto si? 😊

Ahoj, volám sa Zuzka Kotvanová, práve končím vysokú školu a od septembra budem súčasťou Baraka komunity. Posledné 2 roky som popri VŠ bola súčasťou komunity v Kolégiu Antona Neuwirtha. Táto skúsenosť mi veľa dala, preto som sa rozhodla pomôcť sprostredkovať zážitok komunity aj ďalším mladým v novom prostredí – v tom bilgymáckom.

O čom to podľa teba bude a načo je to celé dobré?

Rezidenčná komunita znamená, že asi 12 ľudí bude 10 mesiacov spolu zdieľať každodenný život v zrekonštruovaných priestoroch  Bilgymu (za kaviarňou, pozn. editora 😊). Budú spolu raňajkovať, mať spoločné diskusie, workshopy, sem-tam aj večerať, ale aj pozerať filmy, športovať… Skrátka budeme tvoriť komunitu so všetkým, čo k tomu patrí (aj s umývaním riadu a upratovaním:)).

Na čo je to dobré? Nuž, našim cieľom je, aby sa členovia komunity vďaka tomuto projektu stali lepšími ľuďmi a boli nápomocní prostrediu. Viacerí z nás (ktorí stojíme pri zrode tohto projektu) si prešli skúsenosťou komunitného života. Zistili sme, že táto skúsenosť je takpovediac „life-changing“ a chceme ju ponúknuť aj študentom a absolventom Bilgymu. V komunite teda budeme spolu žiť, pracovať a predovšetkým rásť, rozvíjať sa. Chceme sa učiť pochopiť lepšie seba, identifikovať svoje dary a talenty a používať ich pre širšie dobro (komunity, Bilgymu, ale aj celej spoločnosti). Chceme sa spolu zaujímať o to, v akom kontexte žijeme ako mladí, ako študenti, ako občania. Chceme sa učiť rozpoznávať svoje poslanie. Tento celkový rozvoj však nechceme uskutočňovať iba pri spoločne trávenom čase alebo pri spoločných workshopoch na dané témy. Chceme byť užitočný (a cez to sa učiť, tzv. service-learning), a hľadať spôsoby ako by každý člen mohol využíva svoje dary a talenty. My ich budeme využívať v špecifickej práci pre Bilgym (či už ide o pomoc s dobročinnosťou, asistenciu učiteľom,…).

Čo je tak fascinujúce na komunitnom spôsbe života? Nie je divné stráviť s inými ľuďmi 10 mesiacov spolubývania a spolužitia? Oplatí sa do toho investovať svoj čas, energiu a peniaze?

Skúsim odpovedať svojou skúsenosťou zo spomínaného Kolégia. Stretlo sa nás tam asi 25 vysokoškolákov, ktorí spolu zdieľali každodenný život. Bývali sme spolu, jedli, študovali, športovali, pozerali filmy, čítali rôzne akademické texty a veľa debatovali (často až do neskorej noci). Čiže predovšetkým sme  spolu trávili čas. Veľa času. A to je ohromne dôležité. Keď totiž človek investuje svoj čas do kontaktu s inými ľuďmi, tvorí tým vzťahy. A práve prostredníctvom vzťahov sa toho najviac dozvedáme o sebe i o svete. Spoznávame totiž ľudí, ktorí sú nám veľmi podobní, ale aj ľudí, ktorí sa od nás odlišujú. A predstavte si, že s takouto rôznorodou skupinou bývate intenzívne 10 mesiacov! Môj investovaný čas, energia aj peniaze sa zhodnotili v tom, že som sa veľa naučila o sebe: kde mám svoje talenty, ale aj kde mám svoje limity. Postupne som prichádzala na to, čím chcem a viem prispieť k širšiemu spoločenskému dobru. A verte či nie, za intenzívne 2 roky v komunite som podrástla oveľa viac ako za predošlé 3 roky strávené na intráku.

Čo si myslíš že môže rezidenčná komunita priniesť študentovi alebo absolventovi Bilgymu?

Myslím si, že komunita sa pre študenta môže stať otvorenými dverami do nového sveta. Zažije unikátnu ročnú skúsenosť, cez ktorú porastie osobnostne, profesne i vzťahovo. Zažije brúsenie charakteru cez plánované, ale aj spontánne výzvy, ktoré nám spoločný rok prinesie. A takáto skúsenosť je cenná rovnako pre ďalšie štúdium na výške, pre budúci pracovný aj osobný život, ale aj pre službu širšej spoločnosti.

Ďakujeme za rozhovor a vďaka že do toho s nami ideš! 😊

Zuzka sa v Kolégiu stretla aj s našou absolventkou Mariannou Jarinou 😊. Pozdravujeme!

Viac informácií o Baraka komunite nájdete tu – www.baraka.sk