Po Vianociach sme sa vrátili nielen do lavíc k našim povinnostiam, ale niektorí z nás aj k životu v rezidenčnej komunite Baraka (viac info na samostantom webe). V škole sa nám úspešne podarilo ukončiť prvý polrok a v Barake sme pokračovali v našom pravidelnom programe, hoci sme stihli aj zopár výnimočných vecí, ktoré nás obzvlášť potešili. Napríklad spoločnú víkendovku v benediktínskom kláštore v Sampore. Tu sme strávili tri dni, kedy sme sa mohli stíšiť a reflektovať tak vlastné životy, ale aj nahliadnuť do života mníchov prostredníctvom rozhovorov s nimi, spoločnými obedmi, či účasťou na modlitbách (poniektorí odvážlivci vstali na nočnú modlitbu aj o tretej v noci!).

Absolvovali sme tiež seminár v rámci Akadémie veľkých diel, kde nám Mirka z Akadémie viedla seminár o diele Múdra pani od škótskeho autora a zakladateľa fantasy žánru Georga MacDonalda. Poviedka bola veľmi pútavá a nadčasová, mali sme možnosť hlbšie popremýšľať a diskutovať o charaktere a cnostiach.

Foto č. 1 (autorka: Eva Bročková): S otcom Jozefom, ktorý nás sprevádzal počas celého víkendu. (mnísi sa oslovujú buď „otec“ alebo „brat“)

 

Ďalšou spoločnou aktivitou bolo varenie večere pre ľudí bez domova v Nocľahárni DePaul. Uvedomujeme si, že aj v našom meste je množstvo ľudí, ktorí zimu prežívajú na ulici, bez možnosti teplého domova. Preto sme sa im rozhodli darovať kus svojho času a energie. Nocľaháreň DePaul je najväčšie ubytovacie zariadenie pre bezdomovcov v strednej Európe. Funguje už 13 rokov a jeho kapacita je asi 200 ľudí. Za symbolické 1 euro sa tu na noc poskytuje ubytovanie ľuďom bez domova aj s možnosťou večere, ktorú pripravujú buď dobrovoľníci alebo zamestnanci. A tak sme my, 11ti barakáči varili guláš pre tých, ktorí v ten večer prišli. A bolo ich dosť!

Foto č.2 (autor: Dávid Gubáš): Kolektívne krájanie:)

Celé sa to začalo spoločným šúpaním cibule (áno, aj sme si kolektívne poplakali😊), krájaním mäsa a nekonečného množstva zemiakov. Išlo nám to celkom svižne a tak sme mali čas aj na prehliadku celého komplexu, ktorým nás previedol Ľubo, terénny sociálny pracovník. Vysvetlil nám ako sa využívajú priestory, ale aj ako vyzerá rutinná práca s bezdomovcami.
O problematike bezdomovectva sme sa mohli otvorene porozprávať aj s Kikou, ďaľšou pracovníčkou, počas prípravy raňajok na ďalší deň.

Pre väčšinu z nás bolo samotné rozdávanie gulášu najväčším zážitkom. Priamy kontakt s núdznym je niečo, čo človeka takmer vždy vyruší. Ste tak trocha v rozpakoch, či niečo povedať alebo nie, či sa usmiať alebo zostať vážny. Stretli sme tam rôznych ľudí. No uvedomili sme si, že napriek náročným životným okolnostiam majú aj títo ľudia rovnakú ľudskú dôstojnosť ako my.

Január sme teda mali pestrý. Medzitým sa nám začal ďalší polrok. Okrem prípravy na maturity nás v ňom čakajú napr. ďalšie semináre z Akadémie veľkých diel, tešíme sa aj na návštevu Allana a Caulene Bussardovcov z Nadácie Integra, ale aj na Tomáša Komrsku, autora Zápiskov z Trolejbusu a rečníka na nedávnom TedX Youth ktorú organizovali a navštívili viacerí bilgymáci. Do budúcna by sme tiež radi pomohli v Komunite Sant´Egidio, ktorá pripravuje a terénne rozdáva jedlo ľuďom bez domova. Držte nám palce a pridajte sa podľa info nižšie!

Zuzka Kotvanová

 

P.S.: Varenie večere alebo akákoľvek iná pomoc Nocľahárni DePaul je jednou zo skvelých príležitostí na dobročinnosť. Práci s bezdomovcami sa venujú aj organizácie Vagus a Komunita Sant´Egidio.

https://sk.depaulcharity.org/

https://www.vagus.sk/

https://www.santegidio.sk/-slu382ba.html