Tento školský rok znamenal pre Bilgym aj začiatok nového projektu – Baraky. Ide o program, ktorý v sebe spája prvky komunitného životného štýlu, osobného a profesného rozvoja a pomoci Bilgymu a širšiemu okoliu. Tento rok sa v Barake stretli 2 mladí učitelia, 5 aktuálni študenti a 3 absolventi Bilgymu, ktorí majú buď gap year, alebo už pracujú.

Baraka znamená v arabčine a hebrejčine „požehnanie“ a na tom je aj založená. Chceme byť požehnaním pre seba navzájom (či už slovami, alebo veľmi konkrétnym činom, napr. poupratovaním za niekoho).  No zároveň sa nechceme uzatvárať do seba, ale ponúkať svoje dary a talenty širšiemu okoliu – v prvom rade Bilgymu, ktorý väčšinu z nás vyformoval. Preto má každý z nás stáž v rámci školy alebo partnerských organizácií, skrze ktorú sa učíme profesne rásť a zároveň dávať to najlepšie zo seba tam, kde je to potrebné. Pred školou/prácou sa stretávame na raňajkách, ktoré pripraví jeden z nás, 2x do týždňa máme spoločnú večeru (ktorú si tiež robíme sami) a nasleduje diskusia nad filmom, poviedkou či s rôznymi hosťami. V Barake sa teda snažíme spolu zdieľať život, spolu pracovať a spolu rásť.

Ako sme sa rozbehli počas prvých mesiacov si môžete prečítať tu: https://bilgym.sk/baraka/

Čo sme zažívali v novom roku zase tu: https://bilgym.sk/januar-v-barake/

Okrem sobotného výletu a grilovačky v Marianke v týchto dňoch žijeme najmä maturitným stresom. Naši maturanti poctivo denne študujú v našej študovni a klubovni a nezriedka si so svojimi ostatnými spolužiakmi vytvárajú malé študijné skupinky. Držte im spolu s nami palce v budúcom týždni!

Po maturite nás čaká uzavretie prvého ročníka tohto projektu. No zároveň v týchto dňoch zahajujeme aj náborový proces do budúceho roka. Hľadáme ďalších odvážlivcov, študentov i absolventov, ktorí sa chcú pustiť do tohto deväť-mesačného dobrodružstva spolu s nami. Pre viac informácií o celom projekte, kliknite na www.baraka.sk.

Dávid Laco